Czy nauka jazdy na snowboardzie jest trudna?

CategoriesCzas wolny

Jazda na desce snowboardowej, po kilku sezonach mniejszego zainteresowania, ponownie wraca do łask. Na stokach, gołym okiem widać rosnącą rzeszę amatorów snowboardu. Nie jest ich co prawda tak wielu, jak w trakcie największego boomu jazdy na desce, czyli końca lat 90 ubiegłego wieku, ale liczba jeżdżących i pobierających lekcje jest zdecydowanie wyższa niż w latach ubiegłych.

Pierwsze kroki 

Nauka podstawowych umiejętności jazdy na snowboardzie nie jest trudna, choć należy obiektywnie stwierdzić, że początki są trudniejsze niż w przypadku nauki jazdy na nartach. We wstępnej fazie szkolenia narażeni jesteśmy na częste upadki, które zazwyczaj kończą się bolesnymi stłuczeniami mięśni pośladków lub kolan. Na kontuzje narażone również są nadgarstki oraz barki. Dlatego pierwsze kroki powinniśmy stawiać wyłącznie pod okiem instruktora, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i zapewni niezbędną asekurację. Ważny jest również odpowiedni ubiór. W spodniach snowboardowych Burton najważniejsze, oprócz zapewnienia swobody ruchu, są wzmocnienia i miękkie wyściółki na pośladkach i kolanach, czyli miejscach najczęściej narażonych na kontakt ze śniegiem. Kurtka oraz mocne, dedykowane do snowboardu, rękawice i kask uzupełniają nasz strój.

Sprzęt

Nie bez znaczenia pozostaje wybór odpowiedniego sprzętu. Deska dla początkujących powinna być odpowiedniej długości i charakteryzować się niską wartością tzw. flexu, czyli twardości. Miękkie deski są łatwiejsze w manewrowaniu i wybaczają wiele błędów, o które przecież nietrudno podczas pierwszych prób. Ważną sprawą jest używanie odpowiednich wiązań. Odpowiednio ustawione wiązania snowboardowe Burton, zapewnią pewne trzymanie buta i łatwe przenoszenie sił na krawędzie co osobie początkującej szybciej pozwoli „wyczuć” deskę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − trzy =