Zasuwy nożowe – jakie mają zalety?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasuwy nożowe to rodzaj zaworu z klinem w kształcie noża, który służy do otwierania i zamykania przepływu płynu przez rurociąg. Są one powszechnie stosowane jako zawory odcinające w odwiertach naftowych i gazowych, a także w zastosowaniach przeciwpożarowych lub przy zatrzymywaniu materiałów niebezpiecznych.

Zasuwy nożowe są zwykle spotykane w systemach rurociągów wysokociśnieniowych, ponieważ są w stanie obsługiwać wysokie ciśnienia bez wycieku. Zawory te są dostępne zarówno w modelach ręcznych, jak i automatycznych, w zależności od ich zastosowania.

Zawory te mają kilka zalet w stosunku do innych typów zaworów, co sprawia, że są bardzo popularne wśród inżynierów i techników:

Niski spadek ciśnienia 

Zasuwy nożowe mają bardzo niski spadek ciśnienia. Oznacza to, że podczas pracy występuje mniejsza strata energii. Ponadto, niski spadek ciśnienia prowadzi do niższych temperatur w systemie rurociągów, co zmniejsza zużycie elementów. Niższa temperatura pomaga również utrzymać pod kontrolą wibracje.

Wysoka przepustowość 

Zasuwy nożowe oferują wysoką przepustowość w porównaniu do innych typów zaworów. Oznacza to, że można użyć mniejszej liczby komponentów podczas projektowania systemu rurociągów, co znacznie obniża koszty.

Długa żywotność 

Zasuwy nożowe są niezwykle trwałe, ponieważ są zbudowane z kutej stali, a nie z odlewów lub części spawanych, jak większość innych zaworów przemysłowych. Ten sposób konstrukcji sprawia, że są one odporne na korozję i ścieranie, a także wiele innych rodzajów uszkodzeń spowodowanych przez chemikalia lub inne zanieczyszczenia obecne w otaczającym je środowisku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sprzęty, które przydadzą się do prowadzenia restauracji
Sprzęty, które przydadzą się do prowadzenia restauracji
Lokale gastronomiczne muszą obecnie sprostać wielu oczekiwaniom klientów. Stąd właściciele koncentrują się nie tylko na atrakcyjnym menu, ale też na […]
Jakiego rodzaju koloryzacje można wyróżnić?
Jakiego rodzaju koloryzacje można wyróżnić?
Koloryzacja, czyli po prostu farbowanie polega na nakładaniu farbę na włosy. Ze względu na trwałość zabiegu wyróżniamy koloryzację: trwałą, półtrwałą […]
Jak zadbać o stabilność swojej strony?
Jak zadbać o stabilność swojej strony?
Twoja strona internetowa to najważniejsze narzędzie komunikacji z klientem. Pomaga dotrzeć do nowych odbiorców i prezentuje im na bieżąco ofertę […]
Ostatnie wpisy
Polecamy