Zasuwy nożowe – jakie mają zalety?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasuwy nożowe to rodzaj zaworu z klinem w kształcie noża, który służy do otwierania i zamykania przepływu płynu przez rurociąg. Są one powszechnie stosowane jako zawory odcinające w odwiertach naftowych i gazowych, a także w zastosowaniach przeciwpożarowych lub przy zatrzymywaniu materiałów niebezpiecznych.

Zasuwy nożowe są zwykle spotykane w systemach rurociągów wysokociśnieniowych, ponieważ są w stanie obsługiwać wysokie ciśnienia bez wycieku. Zawory te są dostępne zarówno w modelach ręcznych, jak i automatycznych, w zależności od ich zastosowania.

Zawory te mają kilka zalet w stosunku do innych typów zaworów, co sprawia, że są bardzo popularne wśród inżynierów i techników:

Niski spadek ciśnienia 

Zasuwy nożowe mają bardzo niski spadek ciśnienia. Oznacza to, że podczas pracy występuje mniejsza strata energii. Ponadto, niski spadek ciśnienia prowadzi do niższych temperatur w systemie rurociągów, co zmniejsza zużycie elementów. Niższa temperatura pomaga również utrzymać pod kontrolą wibracje.

Wysoka przepustowość 

Zasuwy nożowe oferują wysoką przepustowość w porównaniu do innych typów zaworów. Oznacza to, że można użyć mniejszej liczby komponentów podczas projektowania systemu rurociągów, co znacznie obniża koszty.

Długa żywotność 

Zasuwy nożowe są niezwykle trwałe, ponieważ są zbudowane z kutej stali, a nie z odlewów lub części spawanych, jak większość innych zaworów przemysłowych. Ten sposób konstrukcji sprawia, że są one odporne na korozję i ścieranie, a także wiele innych rodzajów uszkodzeń spowodowanych przez chemikalia lub inne zanieczyszczenia obecne w otaczającym je środowisku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć na wyposażeniu nowo zakupionego grilla?
Czego nie może zabraknąć na wyposażeniu nowo zakupionego grilla?
Grillowanie to jedna z ulubionych form przygotowywania dań przez Polaków. Przez lata ten sposób przyrządzania dań był polecany jako doskonały […]
Co zrobić, gdy kserokopiarka odmówi nam posłuszeństwa?
Co zrobić, gdy kserokopiarka odmówi nam posłuszeństwa?
Kserokopiarka to jedno z podstawowych urządzeń, które stawowi wyposażenie biur, kancelarii, czy instytucji publicznych. Każdego dnia są intensywnie eksploatowane, drukując […]
Jak w prosty sposób uatrakcyjnić wnętrze mieszkania?
Jak w prosty sposób uatrakcyjnić wnętrze mieszkania?
Twoje mieszkanie wydaje się bez wyrazu, a stworzony kilka lat wcześniej wystrój dawno przestał Ci się podobać? Nie musisz wprowadzać […]
Ostatnie wpisy
Polecamy