Zasuwy nożowe – jakie mają zalety?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasuwy nożowe to rodzaj zaworu z klinem w kształcie noża, który służy do otwierania i zamykania przepływu płynu przez rurociąg. Są one powszechnie stosowane jako zawory odcinające w odwiertach naftowych i gazowych, a także w zastosowaniach przeciwpożarowych lub przy zatrzymywaniu materiałów niebezpiecznych.

Zasuwy nożowe są zwykle spotykane w systemach rurociągów wysokociśnieniowych, ponieważ są w stanie obsługiwać wysokie ciśnienia bez wycieku. Zawory te są dostępne zarówno w modelach ręcznych, jak i automatycznych, w zależności od ich zastosowania.

Zawory te mają kilka zalet w stosunku do innych typów zaworów, co sprawia, że są bardzo popularne wśród inżynierów i techników:

Niski spadek ciśnienia 

Zasuwy nożowe mają bardzo niski spadek ciśnienia. Oznacza to, że podczas pracy występuje mniejsza strata energii. Ponadto, niski spadek ciśnienia prowadzi do niższych temperatur w systemie rurociągów, co zmniejsza zużycie elementów. Niższa temperatura pomaga również utrzymać pod kontrolą wibracje.

Wysoka przepustowość 

Zasuwy nożowe oferują wysoką przepustowość w porównaniu do innych typów zaworów. Oznacza to, że można użyć mniejszej liczby komponentów podczas projektowania systemu rurociągów, co znacznie obniża koszty.

Długa żywotność 

Zasuwy nożowe są niezwykle trwałe, ponieważ są zbudowane z kutej stali, a nie z odlewów lub części spawanych, jak większość innych zaworów przemysłowych. Ten sposób konstrukcji sprawia, że są one odporne na korozję i ścieranie, a także wiele innych rodzajów uszkodzeń spowodowanych przez chemikalia lub inne zanieczyszczenia obecne w otaczającym je środowisku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ślub i wesele – jak uchwycić ich niezwykłe momenty?
Ślub i wesele – jak uchwycić ich niezwykłe momenty?
Dzień zawarcia związku małżeńskiego jest jedyny w swoim rodzaju. Sporo się dzieje, a czas płynie szybko. W utrwaleniu szczegółów młodej […]
Praktyczne i dekoracyjne, czyli dlaczego w domu przydadzą się zasłony i rolety
Praktyczne i dekoracyjne, czyli dlaczego w domu przydadzą się zasłony i rolety
Idealnym dopełnieniem do wszystkich pomieszczeń stają się wszelkiego rodzaju dodatki, a w szczególności dekoracje podkreślające okna, takie jak rolety i […]
Na co zwrócić uwagę wybierając herbatę?
Na co zwrócić uwagę wybierając herbatę?
Picie dobrej herbaty może skutecznie zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki tego […]
Ostatnie wpisy
Polecamy