Na czym polega metoda RT-PCR?

CategoriesZdrowie i forma

Świat obecnie mierzy się z wielkim problemem, jakim jest pandemia koronawirusa. Od początku jej trwania zanotowano już ponad 60 milionów przypadków zakażeń. Obecność choroby wykrywana jest za pomocą trzech rodzajów testów: genetycznego, serologicznego i antygenowego. Polecany przez Światową Organizację Zdrowia jest genetyczny test RT-PCR.

Rozpoznanie lub badanie kontrolne

Test molekularny (genetyczny) RT-PCR polega na pobraniu materiału z układu oddechowego pacjenta oraz rzadziej z jego krwi lub stolca. Uzyskuje się go, zarówno z górnych dróg oddechowych w formie wymazu, jak i z dolnych w formie plwociny, a następnie próbki bada się pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2. Taki rodzaj testu pomaga wykryć obecność koronawirusa tylko w fazie aktywnej, często w momencie, kiedy wystąpiły już u chorego objawy. Metoda ta jest stosowana jako rozpoznanie zakażenia w diagnostyce COVID-19, a także jako badanie, mające na celu kontrolę eliminacji cząstek wirusa z dróg oddechowych.

W przypadku real time PCR ważnymi elementami wpływającymi na trafność diagnozy są prawidłowe pobranie wymazu od zakażonego, a także odpowiednie warunki transportu uzyskanej próby. W przeciwieństwie do testów serologicznych, badających obecność przeciwciał we krwi pacjenta, testy molekularne (w tym RT-PCR) wykazują się znacznie większą dokładnością otrzymanych wyników. Ponadto umożliwiają wykrycie zakażenia wirusem we wczesnej fazie choroby, kiedy występuje największe zagęszczenie cząsteczek wirusowych w drogach oddechowych osoby zarażonej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − piętnaście =