Lekarz, czy farmaceuta – na jaki zawód się zdecydować?

CategoriesZdrowie i forma

Każdy staje przed poważnym wyborem, jaki zawód wybrać. W przypadku specjalności medycznej wielu zastanawia się, czy zostać lekarzem, czy może jednak farmaceutą. Oba zawody to wyzwanie i wiążą się one z wielką odpowiedzialnością i latami pracy. Studia medyczne wymagają wielu wyrzeczeń i kilku lat poświęconych tylko na naukę.

Jaki zawód wybrać?

W przypadku medycyny nie ma drogi na skróty. Trzeba przejść przez 6 lat studiów, a potem staż i jeszcze kilka lat specjalizacji. Jest to bardzo długa droga do przejścia. W przypadku wybrania zawodu farmaceuty można pójść na studia, które trwają 5,5 roku, albo wybrać się do szkoły policealnej i wybrać zawód: technik farmacji. W przypadku wyboru drugiej opcji cały kurs trwa 2,5 roku. Nie zdobędzie się wtedy tytułu magistra i nie będzie można realizować pewnych recept w aptece, ale istnieje możliwość awansu i z czasem lepszych zarobków.

Do której szkoły pójść?

W przypadku medycyny nie ma wątpliwości, że trzeba udać się na medyczny uniwersytet, tak samo w przypadku wyboru zawodu farmaceuty. Jednakże, gdy ktoś zdecyduje się na technika farmacji, to może go zainteresować policealna szkoła medyczna. W Polsce istnieje wiele takich szkół, w wielu miastach, z których ofertami warto się zapoznać.

Który zawód jest lepiej płatny?

Dla wszystkich początki są trudne, ale w przypadku technika farmacji, ten zarabia najmniej. Jednak patrząc na ilość czasu poświęconą na naukę, to pracę ma już po niespełna 2,5 roku. Można też wziąć pod uwagę obowiązki lekarzy i farmaceutów. Zawód lekarza obarczony jest ogromną odpowiedzialnością, dlatego też jest dla osób o mocniejszych nerwach. Warto wziąć te czynniki pod uwagę podczas wybierania zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =