W naszych czasach rozpada się o wiele więcej małżeństw niż kiedykolwiek przedtem. Społeczeństwo nie potępia już chociażby żony, która odchodzi od męża i nie traci w żaden sposób statusu. Poza tym wzięcie rozwodu nie sprawia już tyle kłopotów, co kiedyś. Dzięki temu ludzie coraz mniej boją się wyjść ze związku, który ich nie satysfakcjonuje, czy odejść od osoby, która nie traktuje ich dobrze. Jednak łatwość rozwodu i społeczne przyzwolenie czasami doprowadza do dawania za wygraną przy pierwszym kryzysie w małżeństwie.
O związek warto walczyć do samego końca, w końcu przysięgało się tej osobie wierność do końca życia. A szczególnie warto to robić, gdy w małżeństwie są już dzieci. Każda para prędzej czy później przechodzi kryzys, dobrze spróbować go wspólnie przepracować.
Wiele związków rozpada się przez brak komunikacji. Obrażanie się nigdy nie jest dobrym sposobem. Tylko rozmowa i jasne wyrażenie, co nam się nie podoba lub sprawiło nam przykrość, może rozwiązać spór. Druga osoba ma wtedy możliwość poznać nasz punkt widzenia, obronić się (bo często widzimy rzeczy inaczej niż druga strona) oraz zmienić swoje postępowanie. Ponadto nie wyjawione urazy gromadzą się i w końcu wybuchają ze zdwojoną mocą.
Gdy małżeństwo jest więc zagrożone dobrze jest szczerze porozmawiać i zastanowić się, co można zmienić. Jeśli nie widać możliwości w porozumieniu się „na własną rękę”, odpowiednią opcją będzie terapia małżeńska w Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście. Tam specjaliści pomogą zrozumieć siebie nawzajem i będą mediatorem wszelkich sporów. Warto poszukać pomocy u specjalistów np. na http://www.centrumergo.pl/.