Do jakich celów wykorzystuje się centralne smarowanie w różnych branżach na rynku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Centralne smarowanie to system, który zapewnia smarowanie ruchomych części w obrębie maszyny lub procesu.

Głównym celem centralnego smarowania jest zapewnienie smarowania ruchomych części sprzętu. Zmniejsza to zużycie sprzętu, wydłuża jego żywotność, poprawia wydajność i zmniejsza koszty utrzymania. W niektórych przypadkach centralne smarowanie może również poprawić jakość produktu.

Systemy centralnego smarowania są często stosowane w takich branżach jak górnictwo, produkcja, przetwórstwo żywności oraz przemysł naftowy i gazowy.

Do najczęstszych typów systemów centralnego smarowania należą:

Automatyczne centralne smarowanie

Automatyczny układ centralnego smarowania dostarcza środek smarny do mechanizmów automatycznie. Automatyczne centralne smarowanie składa się z pompy, zbiornika rezerwowego i przewodów dystrybucyjnych. Pompa napędza olej ze zbiornika poprzez linie dystrybucyjne do każdej pojedynczej przekładni w linii montażowej lub obrabiarce.

Ciśnieniowe układy smarowania

Ciśnieniowy układ smarowania wykorzystuje powietrze lub parę pod ciśnieniem do wtłaczania smaru przez przewód doprowadzający do łożysk, przekładni i innych ruchomych części w celu zmniejszenia tarcia między powierzchniami, które stykają się ze sobą podczas pracy. Ciśnieniowe systemy smarowania są zwykle stosowane w aplikacjach, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na otwartą obudowę przekładni. Smar jest przechowywany w zewnętrznym zbiorniku, zamiast w samej przekładni.

Otwarte skrzynie przekładniowe

Otwarte skrzynie przekładniowe wykorzystują grawitację zamiast sprężonego powietrza lub pary do dostarczania smaru z zewnętrznego zbiornika do obudowy przekładni w stałym tempie podczas pracy, dzięki czemu każde koło zębate otrzymuje taką samą ilość smaru przez cały czas, niezależnie od tego, czy obraca się powoli czy szybko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zamiast komody i szafki wstawić w salonie?
Co zamiast komody i szafki wstawić w salonie?
Pomysłowo urządzone wnętrza to nie tylko atrakcyjny design, ale również komfort dla domowników. Proponowane projekty meblowe zaskakują różnorodnymi formami i […]
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego?
Ślub to bez wątpienia jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. To właśnie dlatego powinien on być dopięty na […]
Kiedy zakładać sukienki w pastelowych kolorach?
Kiedy zakładać sukienki w pastelowych kolorach?
Coraz więcej kobiet decyduje się na noszenie sukienek w pastelowych kolorach. Wynika to z faktu, że tego typu kreacje są […]
Ostatnie wpisy
Polecamy