Objawy nietolerancji mają różnorodny charakter, przeważnie zalicza się do nich ból głowy, zaburzenia żołądkowo – jelitowe, czy też problemy skórne. Układ immunologiczny organizmu może reagować w ten sposób na spożyty pokarm. Warto dowiedzieć się, jak należy diagnozować problemy trawienne i jak je zdiagnozować.
Najczęstszą formą są oczywiście objawy pokarmowe w postaci mdłości, biegunki lub zaparcia. Kolejna kategoria to objawy neurologiczne, czyli migreny, trudności z zasypianiem. Z kolei bóle mięśni i stawowe są objawami ze strony układu ruchu. Do wcześniej wymienionych rodzajów należy także dodać symptomy skórne, a także immunologiczne. Suchość i świąd skóry, a w przypadku tych drugich ogólne osłabienie organizmu.
W tym celu wykonywane są testy, które przeprowadza laboratorium diagnostyczne. Na ich podstawie badany uzyskuje raport żywnościowy z indywidualnymi wskazaniami, co do odżywiania. Raport wskazuje wynik poziomu lgG (immunoglobuliny wytwarzane przez komórki układu odpornościowego). W taki sposób uzyskuje się wiadomość na temat tolerancji na dany produkt spożywczy.