Praca okulisty – jak wyposażyć swój własny gabinet?

CategoriesZdrowie i forma

Gabinety okulistyczne mogą być różnie wyposażone. Podstawowymi przedmiotami są przede wszystkim tablice Snellena, czyli dobrze wszystkim znane literki znajdujące się na tablicy odczytywane przy zasłoniętym jednym oku. Innym ważnym narzędziem pracy jest oftalmoskop, który uznawany jest za sprzęt podręczny. W co jeszcze warto wyposażyć gabinet?

Pełna diagnostyka w jednym miejscu

Kolejnym podstawowym urządzeniem jest lampa szczelinowa z tonometrem, taka jak np. dostępna na stronie: https://krak-optic.pl/lampy-szczelinowe-z-tonometrem/. Pozwala ona na ocenę budowy struktur oka i tym samym wystawienie diagnozy. Zbudowana jest ze źródła mocnego światła, a także biomikroskopu, który powiększa pacjentowi badany obraz, jak również widzenie przestrzenne (stereoskopowe). 

Warto też wspomnieć o refraktometrze komputerowym, który służy do diagnostyki dzieci i dorosłych (w zakresie problemów z widzeniem), wykorzystywany jest przed dobieraniem odpowiednich szkieł korekcyjnych. W nowoczesnych gabinetach znajduje się także tomograf komputerowy, który precyzyjnie skanuje siatkówkę oka i ciało witralne. Ważne jest również wyposażenie służące do diagnozowania i leczenia specyficznych chorób widzenia, które występują dość często w populacji: zaćmy (optyczny biometr), jaskry (lasery YAG). 

Im więcej specjalistycznych urządzeń, tym większa szansa na pełną i rzetelną diagnostykę, która przekłada się w sposób bezpośredni na leczenie i jego pozytywne efekty. W związku z tym urządzając gabinet okulistyczny, warto wziąć pod uwagę również czynnik, jakim jest dostępność i rodzaj specjalistycznego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 8 =