Dobrej jakości narzędzia – zarówno do obróbki drewna, jak i ogrodnicze – są zazwyczaj dosyć kosztowne. Zaliczamy do nich takie sprzęty, jak choćby piła ręczna do drewna, młotek, dłuta, nożyce do żywopłotu czy łopaty. Jeśli pragniemy, aby służyły nam przez co najmniej kilka sezonów, powinniśmy koniecznie zabezpieczać je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Powoduje ona bowiem powstawanie rdzy na metalowej powierzchni, która skutecznie utrudnia, a z czasem uniemożliwia korzystanie z narzędzi.
Podstawowym warunkiem utrzymania narzędzi w dobrym stanie technicznym i wizualnym jest ich przechowywanie w suchym pomieszczeniu (najlepiej w garażu albo szopie), gdyż wilgoć negatywnie oddziałuje zarówno na elementy metalowe, jak i drewniane. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie większych sprzętów w specjalnych szafach, a mniejszych w skrzynkach (alternatywą jest ich powieszenie na tablicy ściennej). W przypadku narzędzi z długimi ostrzami (piły, nożyce elektryczne itp.) warto dodatkowo stosować plastikowe albo gumowe osłony (inaczej nakładki), optymalnie zabezpieczające część roboczą.
Z kolei narzędzie snycerza takie jak strug czy dłuto trzeba koniecznie przechowywać z nożem w całości wsuniętym w kadłub. Niezwykle istotnym zabiegiem zmierzającym do zabezpieczenia części metalowych przed wilgocią jest również ich pokrycie delikatnym środkiem konserwującym, np. w postaci oleju lnianego lub smaru. Warstwa preparatu nie może być jednak zbyt gruba. Poza tym niezbędne jest regularne ostrzenie, czyszczenie z kurzu i brudu (za pomocą wody z mydłem) i zdzieranie rdzy z użyciem szczotki drucianej. Jeśli zaś chodzi o drewniane trzonki, to należy je szlifować papierem ściernym i pokrywać bejcą olejową.