Zalety stosowania pelletu w ramach ogrzewania domu

CategoriesDom i wnętrze

Pellet stanowi alternatywę dla tradycyjnego opału jak węgiel kamienny, drewno czy gaz. Należy do odnawialnych źródeł energii i posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest coraz częściej stosowany w polskich gospodarstwach. Konieczne jest zastosowanie do niego specjalnego kotła, a ten nie jest najtańszym wyborem, ale to inwestycja również pod względem wygody użytkowania.

Właściwości pelletu

Pellet jest uzyskiwany w ramach skomplikowanego procesu, którego podstawowym celem jest pozbycie się zbędnej wilgotności i skumulowanie więcej potencjalnej energii w jednostce objętości. To sprawia, że sprasowany materiał ma stosunkowo dobrą wartość opałową. Jednocześnie w rezultacie spalania tego surowca, powstaje wyjątkowo niewielka ilość popiołu. Dzięki temu cała kotłownia jest czystsza niż w przypadku stosowania drewna czy w szczególności węgla kamiennego. Produkowanych jest mniej zanieczyszczeń, co pozytywnie wpływa na lokalną (ale nie tylko) atmosferę. W kwestii wyboru pelletu jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednia wartość opałowa (a ta jest związana m.in. z wilgotnością). W celu stosowania wartościowego produktu warto np. zapoznać się z ofertą https://koszalin.pellet-robin.pl/.

Kocioł na pellet

Jest on nieco droższy od standardowego kotła do drewna lub do węgla, ale jednocześnie to nowa technologia i niejednokrotnie wyposażona w dodatkowy osprzęt, zwiększający komfort użytkowania. Jest to m.in. automatyczny podajnik, który sprawia, że nie trzeba pilnować dokładania pelletu do komory spalania. Często dodatkowym elementem jest iskrownik, który sprawia, że rozpalenie ognia ogranicza się do naciśnięcia odpowiedniego przycisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =