Rodzaje karniszy

CategoriesDom i wnętrze

Okno to ważny element każdego pomieszczenia. Powinno być w atrakcyjny sposób wyeksponowane – np. poprzez powieszenie efektownej firany lub zasłony. Taki element mocuje się zawsze z zastosowaniem karnisza, czyli konstrukcji składającej się z drążka, wspornika oraz kółek bądź żabek. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli. Obecnie popularne są m.in. karnisze kwadratowe, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

Wybór w sklepach jest ogromny 

Podstawowym kryterium podziału karniszy jest sposób ich montażu. Pod tym względem najpopularniejsze są zdecydowanie modele ścienne oraz sufitowe. Te pierwsze mocuje się zawsze do ściany bezpośrednio nad ramą okienną, drugie zaś przytwierdza się do sufitu tuż nad samym oknem. Wśród konstrukcji z obu wymienionych kategorii znajdziemy zarówno produkty metalowe, jak i drewniane. Kolejne istotne kryterium to metoda wieszania firan oraz zasłon. W tym przypadku wyróżniamy karnisze drążkowe, szynowe i linkowe. Wersje drążkowe posiadają specjalne oczka lub taśmy, charakteryzują się dużą uniwersalnością i są najczęściej wykonane z mosiądzu, drewna lub metalu.

Z kolei wersje szynowe są wyposażone w specyficzne żabki albo uchwyty i pasują zwłaszcza do okien narożnych, natomiast nowoczesne modele linkowe wyróżniają się delikatną, nie rzucającą się w oczy linką. W sklepach znajdziemy ponadto karnisze elektryczne, pozwalające na swobodne sterowanie zasłoną bez konieczności wstawania z fotela (idealne do biura), a także karnisze podwójne, umożliwiające powieszenie dwóch różnych przesłon okiennych. Jeśli chodzi o te ostatnie konstrukcje, to godny polecenia jest w szczególności model metalowy w kolorze czarnym. Kupimy go na https://gardidekor.pl/pl/karnisz-metalowy-w-kolorze-czarny-mat-sufitowy-podwojny-o19mm.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − cztery =