Biopsja piersi mammotomiczna – co to jest i na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co oznacza termin mammotomiczny?

Mammotomia odnosi się do czegoś, co dotyczy całej piersi, a nie tylko jej niewielkiej części. W tym przypadku oznacza to pobranie tkanki z całej piersi, a nie tylko kilku próbek z różnych obszarów.

Co to jest biopsja mammotomiczna piersi?

Mammotomiczna biopsja piersi to zabieg chirurgiczny, w którym usuwa się fragment tkanki piersi i bada pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma w niej śladów raka. Zwykle przeprowadza się ją, gdy istnieje podejrzenie, że pierś została dotknięta przez raka.

Biopsja mammotomiczna może być przeprowadzona, gdy podczas badania zostanie wykryty guzek lub zmiana w piersi, ale może być również stosowana jako część programów badań przesiewowych, jeśli masz ponad 50 lat.

Zazwyczaj jest ona wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach może wymagać znieczulenia ogólnego. Po zabiegu mogą zostać założone szwy w celu zamknięcia miejsca rany, które będą musiały być utrzymywane w czystości i suchości do czasu ich usunięcia w domu.

Na czym polega biopsja mammotomiczna piersi?

Podczas biopsji mammotomicznej chirurg wykona nacięcie pod pachą lub w okolicy sutka i pobierze jedną lub więcej próbek tkanki z piersi za pomocą skalpela lub podobnego do igły urządzenia zwanego „ekstraktorem”. Próbka(i) zostanie(ą) następnie wysłana(e) do zbadania pod mikroskopem przez patologa, który specjalizuje się w badaniu próbek tkanek od pacjentów z podejrzeniem raka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda przegląd samochodu ciężarowego – kiedy warto się na niego zdecydować?
Jak wygląda przegląd samochodu ciężarowego – kiedy warto się na niego zdecydować?
Auta ciężarowe wykonują bardzo ciężką i pożyteczną pracę w ruchu drogowym. Nie sposób nie wspomnieć też o odpowiedzialności, jaka spoczywa […]
Na czym polega trening aerobowy?
Na czym polega trening aerobowy?
W świecie, w którym wielu osobom brakuje aktywnego trybu życia, ważne jest, żeby pamiętać o ruchu. Nadwaga staje się coraz […]
Wybór bramy garażowej
Wybór bramy garażowej
Brama to niezwykle ważny element każdego przydomowego garażu. Od jej jakości w dużej mierze zależy bowiem komfort manewrowania autem zarówno […]
Ostatnie wpisy
Polecamy