Biopsja piersi mammotomiczna – co to jest i na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co oznacza termin mammotomiczny?

Mammotomia odnosi się do czegoś, co dotyczy całej piersi, a nie tylko jej niewielkiej części. W tym przypadku oznacza to pobranie tkanki z całej piersi, a nie tylko kilku próbek z różnych obszarów.

Co to jest biopsja mammotomiczna piersi?

Mammotomiczna biopsja piersi to zabieg chirurgiczny, w którym usuwa się fragment tkanki piersi i bada pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma w niej śladów raka. Zwykle przeprowadza się ją, gdy istnieje podejrzenie, że pierś została dotknięta przez raka.

Biopsja mammotomiczna może być przeprowadzona, gdy podczas badania zostanie wykryty guzek lub zmiana w piersi, ale może być również stosowana jako część programów badań przesiewowych, jeśli masz ponad 50 lat.

Zazwyczaj jest ona wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach może wymagać znieczulenia ogólnego. Po zabiegu mogą zostać założone szwy w celu zamknięcia miejsca rany, które będą musiały być utrzymywane w czystości i suchości do czasu ich usunięcia w domu.

Na czym polega biopsja mammotomiczna piersi?

Podczas biopsji mammotomicznej chirurg wykona nacięcie pod pachą lub w okolicy sutka i pobierze jedną lub więcej próbek tkanki z piersi za pomocą skalpela lub podobnego do igły urządzenia zwanego „ekstraktorem”. Próbka(i) zostanie(ą) następnie wysłana(e) do zbadania pod mikroskopem przez patologa, który specjalizuje się w badaniu próbek tkanek od pacjentów z podejrzeniem raka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Galanteria skórzana – atrakcyjne dodatki do ubioru dla kobiet, jak i mężczyzn
Galanteria skórzana – atrakcyjne dodatki do ubioru dla kobiet, jak i mężczyzn
Stylowy wygląd podnosi pewność siebie, a także pomaga podkreślić swój indywidualizm. Służy temu nie tylko odzież, ale też wszelkiego rodzaju […]
Wyroby foliowe, wykorzystywane powszechnie w ramach transportu
Wyroby foliowe, wykorzystywane powszechnie w ramach transportu
Wiele firm prowadzi w dzisiejszych czasach swoje interesy na odległość. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które realizują sprzedaż towarów. Obecnie […]
Jakiego typu jednostki napędowe używa się branży przemysłowej?
Jakiego typu jednostki napędowe używa się branży przemysłowej?
Rewolucja przemysłowa spowodowała, że na początku ubiegłego wieku cała branża zaczęła się zmieniać. Doprowadziło to do tego, że obecnie przemysłu […]
Ostatnie wpisy
Polecamy