Biopsja piersi mammotomiczna – co to jest i na czym polega?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co oznacza termin mammotomiczny?

Mammotomia odnosi się do czegoś, co dotyczy całej piersi, a nie tylko jej niewielkiej części. W tym przypadku oznacza to pobranie tkanki z całej piersi, a nie tylko kilku próbek z różnych obszarów.

Co to jest biopsja mammotomiczna piersi?

Mammotomiczna biopsja piersi to zabieg chirurgiczny, w którym usuwa się fragment tkanki piersi i bada pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma w niej śladów raka. Zwykle przeprowadza się ją, gdy istnieje podejrzenie, że pierś została dotknięta przez raka.

Biopsja mammotomiczna może być przeprowadzona, gdy podczas badania zostanie wykryty guzek lub zmiana w piersi, ale może być również stosowana jako część programów badań przesiewowych, jeśli masz ponad 50 lat.

Zazwyczaj jest ona wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach może wymagać znieczulenia ogólnego. Po zabiegu mogą zostać założone szwy w celu zamknięcia miejsca rany, które będą musiały być utrzymywane w czystości i suchości do czasu ich usunięcia w domu.

Na czym polega biopsja mammotomiczna piersi?

Podczas biopsji mammotomicznej chirurg wykona nacięcie pod pachą lub w okolicy sutka i pobierze jedną lub więcej próbek tkanki z piersi za pomocą skalpela lub podobnego do igły urządzenia zwanego „ekstraktorem”. Próbka(i) zostanie(ą) następnie wysłana(e) do zbadania pod mikroskopem przez patologa, który specjalizuje się w badaniu próbek tkanek od pacjentów z podejrzeniem raka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie urządzenia do gastronomii wybrać?
Jakie urządzenia do gastronomii wybrać?
Pierwszym krokiem do każdego udanego biznesu jest wybór odpowiedniego sprzętu gastronomicznego. Rodzaj sprzętu gastronomicznego, którego potrzebujesz, zależy od rodzaju usług […]
Sposoby na uporczywe upały – jak sobie z nimi radzić?
Sposoby na uporczywe upały – jak sobie z nimi radzić?
W okresie letnim mamy zazwyczaj do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami, które dla większości osób okazują się niezwykle dokuczliwe. Przede […]
Wycieczka szkolna – kiedy wynająć autokar?
Wycieczka szkolna – kiedy wynająć autokar?
Organizacja każdej wycieczki szkolnej wymaga wynajęcia autokaru. Wiele firm świadczących takie usługi ma kalendarz zajęty na kilka miesięcy do przodu. […]
Ostatnie wpisy
Polecamy