W momencie, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z centralną częścią siatkówki okulista może zdecydować się na wykonanie testu Amslera. Badanie to nie stwarza dla pacjenta absolutnie żadnego zagrożenia. Jest ono ryzykowne ani inwazyjne.
Używana przy wspomnianym teście siatka Amslera jest to kwadrat o bokach 10 centymetrów. Linie dzielą go na kwadraty o bokach 5 milimetrów, a na samym środku znajduje się punkt. To właśnie na tym punkcie pacjent musi skoncentrować swój wzrok. Podczas wykonywania badania nie powinno się poruszać okiem. Po prostu patrzeć w centralny punkt i obserwować pozostałą część siatki. Kartka powinna być oddalona o ok. 30 cm, czyli na odległość tzw. do czytania. Jeżeli ktoś na co dzień używa okularów do czytania powinien mieć je ze sobą.
Jeżeli pacjent nie ma problemów z centralną częścią siatkówki, to linie pozostaną proste.
Z kolei jeżeli linie się wyginają, jest to objaw metamorfopsji; gdy kwadraciki wydają się większe – to makropsje – a gdy niektóre linie nie są widoczne, mamy przypadek tzw. mroczka. Wówczas lekarz może odpowiednio ukierunkować swoje dalsze postępowanie z konkretnym pacjentem.
Przykładowa oferta takiego testu znajduje się tutaj https://okulista.pl/badanie/test-amslera/. Nie jest też konieczne, by takie badanie wykonywał okulista Siedlce czy mieszczący się w ich rejonie gabinet okulistyczny nie ma akurat znaczenia, o ile będziemy mieli gwarancję, że z rezultatem badania udamy się do specjalisty.