Wybielanie pozwala zmienić odcień szkliwa i uzyskać estetyczny, biały kolor zębów. Istnieje wiele metod, które są w stanie dać ten efekt – z części można skorzystać w gabinecie stomatologa, inne zaś są dostępne w domowych warunkach. Czy każda z nich pozwala na bezpieczną realizację wybielania? I czy różnią się one skutecznością?
Część osób decyduje się na skomplikowany zabieg wybielania w gabinecie dentystycznym. Zanim jednak będzie on możliwy, konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków i chorób dziąseł oraz usunięcie kamienia nazębnego. Dobrze przeprowadzone wybielanie nie niszczy szkliwa, jednak może powodować nadwrażliwość zębów oraz miejscowe podrażnienie dziąseł i tkanek miękkich w jamie ustnej. Są to jednak dolegliwości tymczasowe i przemijające. Zębów nie powinno się wybielać u stomatologa częściej niż co pół roku, zaś utrzymanie efektu wymaga gruntownej higieny i unikania produktów barwiących zęby.
Wybielanie zębów w domu może być nie mniej skuteczne niż u dentysty, pod warunkiem, że używamy profesjonalnych środków o dobrze skomponowanym składzie. Produktami do wybielania zębów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są pasty mające w swoim składzie węgiel aktywny, skutecznie zmieniający barwę szkliwa. Dokonując zakupu, zwróćmy także uwagę na współczynnik ścieralności. Wysokiej jakości pasty działają w sposób łagodny dla zębów, a jednocześnie dobrze wykorzystują właściwości wybielające poszczególnych składników, takich jak ziemia okrzemkowa, glinka bentonitowa czy soda oczyszczona. Wybielając zęby w domowych warunkach, stosujmy się do zaleceń producenta – wówczas będzie to w pełni bezpieczne dla szkliwa.