Co najczęściej ulega awarii w układzie wydechowym?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układ wydechowy samochodu to zaawansowany system, składający się z wielu elementów umożliwiających prawidłowe odprowadzanie spalin z tzw. komór cylindrów. Proces ten rozpoczyna się od silnika, z którego gazy trafiają najpierw do kolektora, a później do katalizatora, gdzie dochodzi do ich zredukowania w wyniku użycia wysokiej temperatury.

W dalszej kolejności odprowadzane są do tłumików i po oczyszczeniu wydostają się z auta przez rurę wydechową. Sprawność układu wydechowego jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa on na komfort jazdy, zużycie paliwa oraz prawidłową pracę silnika. A co najczęściej ulewa w nim awariom?

Mały element – duży kłopot

Typowy układ wydechowy jest wyposażony w takie części, jak tłumiki, katalizatory, rury wydechowe czy wieszaki gumowe i metalowe. Dosłownie każda z nich może ulec uszkodzeniu pod wpływem czynników zewnętrznych, ponieważ system ten znajduje się pod spodem pojazdu. Najczęstsze objawy jego awarii to m.in. zapach spalin we wnętrzu auta, nadmierny hałas oraz zerwanie poszczególnych elementów spowodowane korozją lub złym montażem.

Bardzo często uszkodzeniom ulegają zwłaszcza tłumik końcowy, kolektor i katalizator. Ta pierwsza część psuje się w wyniku skraplania się wody. Z kolei kolektor wydechowy jest podatny na pęknięcia wskutek regularnego rozgrzewania się oraz stygnięcia. Na szczęście wymiana tego elementu nie jest niezbędna, bo wystarczy mocny spaw.

Najbardziej chyba wrażliwymi jednostkami omawianego układu są jednak katalizatory uniwersalne, psujące się z powodu niedrożności związanej z osadzaniem się sadzy. Możemy to wyczuć poprzez spadek mocy samochodu. Jeśli dojdzie do uszkodzenia katalizatora, powinniśmy udać się do warsztatu i dokonać jego wymiany. W celu zwiększenia żywotności poszczególnych elementów systemu wydechowego warto stosować pokrycia antykorozyjne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przy użyciu jakich rozwiązań stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń kuchni?
Przy użyciu jakich rozwiązań stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń kuchni?
W domowych aranżacjach można wykorzystać mnóstwo efektownych i praktycznych rozwiązań. Producenci oferują niebanalne meble, dekoracje i różnego rodzaju materiały wykończeniowe. […]
Kolagen – w jaki sposób wpływa na nasz organizm?
Kolagen – w jaki sposób wpływa na nasz organizm?
Każdy z nas pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem oraz młodzieńczym wyglądem. Jedną z kluczowych substancji odpowiadających za te cele jest […]
Kiedy dach wymaga naprawy a kiedy wymiany?
Kiedy dach wymaga naprawy a kiedy wymiany?
Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Chroni on go przed promieniowaniem słonecznym, deszczem, gradem oraz śniegiem. W przypadku […]
Ostatnie wpisy
Polecamy