Skup aut czy komis samochodowy?

CategoriesPrzemysł i technika

Osoba zamierzająca sprzedać samochód ma do wyboru kilka rozwiązań. Może np. zdecydować się na oddanie auta do komisu samochodowego lub do punktu skupu aut. Warto dowiedzieć się czym różnią się oba rozwiązania i które z nich jest lepsze.

Decydując się na postawienie samochodu w komisie, musimy pamiętać o tym, że sami ustalamy jego cenę. Właściciela komisu to, na ile wycenimy nasz pojazd zupełnie nie interesuje. Jego jedynym zadaniem jest ustawienie auta na placu i pośredniczenie w ewentualnej sprzedaży. W zamian za te czynności komisant pobiera pewną opłatę. Może to być opłata miesięczna lub też prowizja od dokonanej transakcji. Należy liczyć się z tym, że do momentu sprzedaży samochodu, jego właścicielem cały czas pozostaje osoba, która oddała je do komisu. To na niej spoczywa więc obowiązek wykonywania badań technicznych i wykupienia ubezpieczenia OC. To bardzo ważne, ponieważ auto stojące długo w komisie, nie tylko będzie traciło na wartości, lecz dodatkowo może generować dodatkowe koszty, w postaci konieczności przedłużenia kończącej się umowy ubezpieczenia.

Jeżeli więc zależy nam na uniknięciu tego rodzaju opłat, lepiej zdecydować się zawieźć auto do punktu skupu. W tym wypadku to przedstawiciel punktu skupu dokonuje wyceny auta. Zazwyczaj jest ona nieco niższa od wartości rynkowej. Jeżeli akceptujemy wycenę, w ciągu dnia lub dwóch dochodzi do transakcji. Sporządzona zostaje umowa sprzedaży-kupna i wypłacone zostają pieniądze. W momencie podpisania umowy i odebrania gotówki, odpowiedzialność za badanie techniczne, czy ubezpieczenie przechodzi na punkt skupu. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że możemy szybko pozbyć się auta i otrzymać gotówkę.

Podsumowując, oddając auto w komis można otrzymać często większe pieniądze za jego sprzedaż. Jeżeli jednak zależy nam na czasie i szybkim uzyskaniu gotówki, skorzystanie z oferty skupu aut będzie lepszym rozwiązaniem (zobacz: skup samochodów Poznań).

Jeden komentarz

  1. Piękne zdjecia, widoki- raj dla mojego Oliviera! 😊Może kiedys nam sie uda wybrać do ZOO w Pradze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =