Mammotomia odnosi się do czegoś, co dotyczy całej piersi, a nie tylko jej niewielkiej części. W tym przypadku oznacza to pobranie tkanki z całej piersi, a nie tylko kilku próbek z różnych obszarów.
Mammotomiczna biopsja piersi to zabieg chirurgiczny, w którym usuwa się fragment tkanki piersi i bada pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma w niej śladów raka. Zwykle przeprowadza się ją, gdy istnieje podejrzenie, że pierś została dotknięta przez raka.
Biopsja mammotomiczna może być przeprowadzona, gdy podczas badania zostanie wykryty guzek lub zmiana w piersi, ale może być również stosowana jako część programów badań przesiewowych, jeśli masz ponad 50 lat.
Zazwyczaj jest ona wykonywana w znieczuleniu miejscowym, ale w niektórych przypadkach może wymagać znieczulenia ogólnego. Po zabiegu mogą zostać założone szwy w celu zamknięcia miejsca rany, które będą musiały być utrzymywane w czystości i suchości do czasu ich usunięcia w domu.
Podczas biopsji mammotomicznej chirurg wykona nacięcie pod pachą lub w okolicy sutka i pobierze jedną lub więcej próbek tkanki z piersi za pomocą skalpela lub podobnego do igły urządzenia zwanego „ekstraktorem”. Próbka(i) zostanie(ą) następnie wysłana(e) do zbadania pod mikroskopem przez patologa, który specjalizuje się w badaniu próbek tkanek od pacjentów z podejrzeniem raka.