Szambo to szczelnie zamknięty zbiornik, nie posiadający dodatkowego odpływu, który ma magazynować domowe ścieki. Montuje się je tam, gdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, bądź jest ona bardzo oddalona od domostwa. Szamba mogą być wykonane jako zbiorniki betonowe i tak były projektowane od bardzo wielu lat. W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się jednak zbiorniki plastikowe. Sprawdzamy jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma typami szamb.
Szamba betonowe znane są z tego, że ich ciężar jest bardzo duży. Zbiornik dla domu jednorodzinnego, który zamieszkują cztery osoby, zazwyczaj mam masę przekraczającą pięć ton. Może to powodować pewne kłopoty z montażem tam, gdzie trudno jest zorganizować odpowiedni transport. Samochody ciężarowe nie mogą niestety wjechać wszędzie. Szambo plastikowe jest natomiast wyjątkowo lekkie. Zbiornik identyczny jak w przykładzie powyżej nie będzie miał masy kilku ton, ale zaledwie 150-250 kilogramów. Można bez problemu przywieźć go na niewielkiej przyczepce.
W przypadku zbiorników wykonanych z plastiku, ich niska masa przekłada się też na mniejszą wytrzymałość od ich betonowych odpowiedników. Oznacza to, że lepiej takiego szamba nie montować np. pod podjazdem do garażu. Większy jest również koszt wersji plastikowej, ale głównie ze względu na cenę zakupu. Samo wkopanie szamba w ziemię nie oznacza większego wydatku. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością dodatkowego obetonowania zbiornika plastikowego, ponieważ inaczej – z powodu niskiej masy – mógłby zostać wypchnięty z gleby przez napór wód gruntowych.