Laserowa obróbka metali – na czym polega?

CategoriesPrzemysł i technika

Metal jest materiałem, z którego wytwarzamy dziś bardzo wiele różnych produktów. By możliwe było produkowanie rzeczy z metalu, musi być on najpierw odpowiednio obrobiony. Musi być mu nadany odpowiedni kształt i wymiary, by pasował do finalnego produktu. Dziś sprawdzimy jakie są metody obróbki metali, skupiając się głównie na obróbce laserowej, która jest bardzo nowoczesną metodą.

Nowoczesna metoda obróbki metali

Aby rozpocząć produkcję czegokolwiek z wykorzystaniem metalu, trzeba najpierw odpowiednio dociąć obrabiany element. Do tego wykorzystuje się dziś bardzo powszechnie cięcie laserem. Dlaczego akurat ta metoda stała się tak popularna? Wszystko za sprawą łatwości obróbki tą metodą, oraz przede wszystkim precyzyjności. Laser generuje wiązkę światła o bardzo dużym skupieniu i wielkiej mocy. Z łatwością przepala ona materiał, jednak nie pozostawia żadnych wyszczerbień ani tym podobnych niedoskonałości. Cięcie jest idealnie równe. Oprócz tego metoda ta jest szybka, maszyna wykorzystująca laser jest w stanie obrobić mnóstwo elementów w bardzo krótkim czasie, co sprzyja efektywnej produkcji. Pomimo szybkości, nie ma żadnych problemów z jakością obróbki, nie trzeba nawet stosować zaawansowanych technik weryfikacyjnych, ponieważ to, że laser obrobi metal precyzyjnie, jest praktycznie pewne.

Jak możemy się przekonać, gdyby nie wykorzystywać tej metody, szybka i efektywna produkcja nie byłaby możliwa. Dlatego też w bardzo wielu fabrykach stosuje się powszechnie cięcie laserem Poznań jest miastem, które stało się nowatorem w zastosowaniu tej metody w Polsce. Obecne tam zakłady produkcyjne zaaplikowały laserową obróbkę metali już na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy do kraju zaczęły docierać zachodnie rozwiązania i sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − osiem =