Jakie koszty są związane z instalacją paneli fotowoltaicznych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba już nie trzeba nikogo przekonywać do oszczędności wynikających z posiadania domowej instalacji fotowoltaicznej ani z korzyści dla środowiska, jakie daje inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dla potencjalnych inwestorów ze Śląska najważniejsze pytania to:

  1. Ile to kosztuje?
  2. Jakie można uzyskać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych na Śląsku?
  3. Kiedy to się zwróci?

Ile trzeba wydać na instalację fotowoltaiczną?

Średnie koszty instalacji fotowoltaicznej, czyli zakup paneli i falownika wraz z całym osprzętem, niezbędne pomiary i projekt instalacji, montaż wraz z zabezpieczeniem przeciwpożarowym i przeciwprzepięciowym to 5 do 6 tys. zł za 1 kW zainstalowanej mocy. Przeciętna 4-osobowa rodzina zużywa w ciągu roku około 3000 do 4000 kWh energii elektrycznej. Przyjmuje się, że instalacja o mocy 1 kW jest w stanie w ciągu roku wyprodukować około 1000 kWh energii. Oznacza to, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego koszt instalacji PV może się wahać od 15 tys. zł do 24 tys. zł, a nawet więcej, w zależności od zapotrzebowania na energię oraz technicznych warunków instalacji. Im większa moc, tym mniejszy koszt w przeliczeniu na 1 kW zainstalowanej mocy. Cena instalacji zależy też od powierzchni, kształtu i nachylenia dachu, ustawienia połaci względem słońca oraz zacienienia.

Ile pieniędzy można odzyskać i kiedy to się zwróci?

Instalacja PV jest sporym wydatkiem, ale zaczyna zarabiać już od pierwszego dnia. Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci operatora można odzyskać 0,8 kWh w przypadku instalacji o mocy do 10 kW i 0,7 kWh w przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kW. Oznacza to redukcję rocznych rachunków za prąd o 85-90%, dzięki czemu inwestycja może się zwrócić po upływie 7 do 10 lat.

Jeśli interesuje nas dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych Śląsk jest miejscem gdzie można wziąć udział w kolejnej edycji programu Mój Prąd, dzięki któremu łatwo jest uzyskać zwrot do 50% kosztów inwestycji, nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Właściciele już istniejących budynków jednorodzinnych (także tych w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej) mogą od 2020 roku skorzystać z ulgi na termomodernizację budynku, która uwzględniaj montaż instalacji fotowoltaicznej. Ulga wynosi 53 tys. zł i może być rozliczona w okresie sześcioletnim. Warto dowiedzieć się też jakie są możliwości dofinansowania do paneli fotowoltaicznych na Śląsku w programach operacyjnych poszczególnych gmin, z dodatkowych środków, jakie Komisja Europejska przyznała temu szczególnie zanieczyszczonemu regionowi.

Specjalistyczna firma zajmująca się realizacją inwestycji fotowoltaicznych pomaga dobrać instalację fotowoltaiczną do indywidualnych potrzeb, możliwości i warunków eksploatacyjnych oraz ułatwia przejście przez formalności podczas uzyskiwania dofinansowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?
Profesjonalny warsztat samochodowy powinien charakteryzować się usługami dostosowanymi do potrzeb klientów. Ponadto ważnym elementem są także godziny jego otwarcia, gdyż […]
Sposoby na uzupełnienie braków w uzębieniu – w co warto zainwestować?
Sposoby na uzupełnienie braków w uzębieniu – w co warto zainwestować?
Utrata jednego lub kilku zębów to nie tylko defekt estetyczny, ale również zdrowotny. Braki w uzębieniu sprawiają, że wstydzimy się […]
Kryzys w małżeństwie – jak uniknąć rozwodu?
Kryzys w małżeństwie – jak uniknąć rozwodu?
W naszych czasach rozpada się o wiele więcej małżeństw niż kiedykolwiek przedtem. Społeczeństwo nie potępia już chociażby żony, która odchodzi […]
Ostatnie wpisy
Polecamy