Wymiana opon z letnich na zimowe nie jest podyktowana czyimś bezpodstawnym pomysłem lub chęcią zarobku na kierowcach. Zimowe wersje ogumienia mają zupełnie inne parametry niż letnie, dzięki czemu gwarantują o wiele większe bezpieczeństwo i wygodę jazdy w trudniejszych warunkach. Jednak na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając zimówki? Co jest w nim najistotniejsze?
Główną cechą, która odróżnia opony zimowe od letnich, jest rodzaj gumy, z której są wykonane. Wersja zimowa jest dużo miększa, dzięki czemu gwarantuje większą przyczepność do podłoża. Ponadto kolejną istotną kwestią jest sam bieżnik. Tutaj różnica między oponami letnimi i zimowymi jest ogromna. Mimo że przepisy określają, że minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm, to za mało dla opony zimowej. Aby spełniała swoją rolę, musi mieć głębokość bieżnika co najmniej 4 mm. Inaczej nadaje się do wymiany. To bardzo ważne, ponieważ bieżnik odpowiada za umiejętność manewru na trudnych powierzchniach (np. śniegu).
Co więcej, ze względu na bieżnik możemy podzielić opony na trzy rodzaje: kierunkowe (najpopularniejsze), które muszą być zakładane na koła z zachowaniem odpowiedniego kierunku; asymetryczne, gdzie bieżnik różni się na każdej połowie opony; symetryczne (teraz już rzadko spotykane). W tej kwestii wybór zależy głównie od naszych preferencji. Jeśli szukamy dobrego producenta opon zimowych, warto wejść na stronę https://plusgum.pl/producenci-opon/voyager, gdzie znajdziemy bogatą ofertę dobrej jakości ogumienia.