O czym pamiętać podczas wyboru klimatyzatora?

CategoriesDom i wnętrze

Klimatyzator to urządzenie zapewniające przyjemną ochłodę w trakcie letnich upałów. Jeszcze do niedawna traktowany był jako dobro luksusowe, ale obecnie jest normą zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Standardowy model działa na takiej zasadzie, że najpierw pobiera ciepłe powietrze z danego pomieszczenia, następnie znacznie obniża jego temperaturę poprzez rozprężenie czynnika chłodniczego (zazwyczaj freonu), a na koniec wywiewa czyste i rześkie powietrze bezpośrednio do otoczenia. W montażu i serwisowaniu funkcjonalnych klimatyzatorów specjalizuje się m.in. ta firma: https://www.adk-klimatyzacja.pl/.

Odpowiednia moc to zdecydowanie nie wszystko

Decydując się na zakup klimatyzatora, w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wystarczy nam prosty model gwarantujący tylko samo chłodzenie, czy też lepiej postawić na bardziej zaawansowany system chłodząco-ogrzewający. Ten drugi jest oczywiście droższy, ale pozwoli obniżyć rachunki w sezonie zimowym i jednocześnie zwiększy komfort termiczny. Zwróćmy też koniecznie uwagę na parametry techniczne. Najważniejsza jest moc chłodnicza, która musi wynosić co najmniej 1500 W. Aby precyzyjnie ustalić pożądaną wartość, wystarczy pomnożyć powierzchnię konkretnego wnętrza przez 100. W przypadku przestrzeni wyjątkowo nasłonecznionych zaleca się dodanie do uzyskanego wyniku około 30%. Oto pozostałe ważne parametry:

  • klasa energetyczna – A+++, ewentualnie A++
  • głośność – na poziomie od 16 do maksymalnie 65 dB
  • ogólna wydajność – EER 3 albo 4
  • zużycie prądu – w przedziale 0,5- 2 kW
  • sterowanie – za pomocą aplikacji w smartfonie bądź pilota

Dodajmy, że spore znaczenie ma również sposób montażu klimatyzatora. Do wyboru mamy modele typowo ścienne (komfortowe w eksploatacji), kasetonowe (dobrze zamaskowane), przypodłogowo-sufitowe i kanałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + czternaście =