Pierwsza lustrzanka – na jakie parametry zwracać uwagę?

CategoriesPrzemysł i technika

Nie maleje liczba osób, które decydują się rozpocząć profesjonalną przygodę z fotografią. Na początek najlepszym aparatem jest dla nich tradycyjna lustrzanka z lampą błyskową i obiektywem. Dzięki niej można bowiem z powodzeniem nauczyć się robić dobrej jakości zdjęcia, nie tracąc jednocześnie zbyt dużo pieniędzy – urządzenie kosztuje bowiem kilka tysięcy złotych. Funkcjonalne lustrzanki posiada w swojej ofercie każdy stacjonarny oraz internetowy sklep fotograficzny.

Matryca to kluczowy element, ale nie jedyny

Idealna lustrzanka dla początkującego fotografa powinna być przede wszystkim w miarę lekka i wykonana z wysokiej jakości tworzywa pokrytego powłoką antypoślizgową (odpornego na zarysowanie u szkodzenia mechaniczne). Najważniejszym parametrem jest matryca, odpowiedzialna za rejestrowanie obrazu. Najlepiej, jeśli jest to model CMOS (ewentualnie live CMOS), charakteryzujący się wyjątkowo oszczędnym działaniem i oferujący dobrą jakość obrazu. Duże znaczenie ma również rozdzielność, czyli liczba fotoczułych komórek matrycy. W średniej klasy sprzętach wynosi ona średnio 18-20 Mpx, co w zupełności wystarcza do robienia ostrych fotografii. W najbardziej profesjonalnych modelach mamy do czynienia z rozdzielczością nawet 60 Mpx. 

Pozostałe istotne parametry to:

– ISO – zakres światłoczułości matrycy; urządzenie powinno mieć wbudowaną opcję regulacji tej wartości 

– stabilizacja obrazu – umożliwia wykonanie nieporuszonych zdjęć w niemal każdych warunkach 

– wyświetlacz – o przekątnej co najmniej 3 cale

– obiektyw – zdecydowanie odchylany, szerokokątny albo standardowy 

– złącza – HDMI, USB, Wi-Fi

Dodajmy, że tańszą alternatywą dla lustrzanek są aparaty cyfrowe, które również gwarantują robienie wystarczająco dobrych i szczegółowych zdjęć, ale nie są tak funkcjonalne i wytrzymałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × jeden =