Problem żylaków dotyczy coraz większej liczby populacji, zwłaszcza kobiet. Jak powstają żylaki i jak skutecznie walczyć z żylakami?
Żylaki tworzą się na skutek zaburzonej pracy małych zastawek, znajdujących się wewnątrz żył. Blokują one prawidłowy przepływ krwi. Za powstawanie żylaków odpowiadają różne czynniki. Głównym powodem jest szeroko rozumiany niezdrowy styl życia, prowadzący do otyłości. Dieta uboga w błonnik zwiększa ryzyko występowania żylaków. Bez wpływu nie pozostają także uwarunkowania genetyczne i płeć. Większą skłonność do żylaków mają kobiety.
W łagodzeniu objawów żylaków pomagają różne domowe sposoby, jednak nie są one w stanie skutecznie wyleczyć i zlikwidować żylaki. Leczenie żylaków jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom. Przejściowo można zastosować pończochy uciskowe, które zostały specjalnie stworzone, aby poprzez równomierny ucisk, poprawiać krążenie żylne. W efekcie pomagają w minimalizowaniu bólu, mogą zmniejszać obrzęki. Na widoczne efekty można liczyć przy zmianie stylu życia. Zwiększona aktywność fizyczna, zdrowa dieta, redukcja masy ciała mogą przyczynić się do poprawy krążenia żylnego. Popularna terapia, przynosząca widoczne efekty, to leczenie obliteracyjne, czyli skleroterapia żylaków. Zabieg ten to wstrzykiwanie do żył odpowiednich substancji, które zamykają żylaki. Skuteczność tej terapii jest wysoka zarówno w przypadku małych, jak i nieco większych żylaków. Do zabiegu wykorzystywane są substancje takie jak: tetradecylosiarczan sodu, Polidocanol.
Artykuł napisany we współpracy z LimfoMed Lublin- centrum rehabilitacji i masażu.