Jak często serwisować kosiarkę?

CategoriesPrzemysł i technika

Sezon wiosenny i letni za pasem, a to oznacza że już pora na serwis kosiarek. Koniec zimy i przedwiośnie to najlepszy okres, by wykonać coroczny serwis sprzętu ogrodowego. Dzięki temu wejdziemy w nowy sezon z w pełni sprawnymi maszynami i nie będziemy ryzykować potencjalnych awarii. Podpowiadamy na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas corocznego serwisu kosiarki bądź traktorka ogrodowego.

Ostrzenie lub wymiana noży

Głównym elementem roboczym kosiarek jest nóż. Przed sezonem należy dokładnie mu się przyjrzeć, sprawdzić czy nie ma żadnych uszkodzeń, a następnie dokonać ostrzenia. Na początku wyczyśćmy powierzchnie tnące dokładnie z pozostałości trawy i ziemi. Następnie oceńmy, czy nóż nie ma żadnych wygięć, wyszczerbień od kamieni, pęknięć, nadmiernej korozji czy innych uszkodzeń. Jeżeli tak jest – dla własnego bezpieczeństwa lepiej wymieć taki nóż. Jeżeli jednak wszystko jest w porządku, możemy przejść do ostrzenia. Najlepiej w tym celu wykorzystać kamień szlifierski, który możemy zamontować na wiertarkę lub szlifierkę kątową.

Serwis silnika i napędu

W przypadku kosiarki lub traktorka spalinowego, koniecznie przejrzyjmy wszystkie elementy robocze silnika. Należy zwłaszcza zajrzeć do baku, czy nie powstały tam żadne osady. Warto także z grubsza przeczyścić gaźnik i wymienić rozwarstwione wężyki podciśnieniowe. Części zamienne znajdziemy np. tutaj: https://ogrodexmilicz.pl/90-czesci-do-kosiarek-i-traktorkow. Jeżeli natomiast mamy sprzęt elektryczny, to wystarczy tylko zdjąć pokrywę silnika i usunąć stamtąd wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pozostałości trawy bądź ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 8 =