Przegląd cen popularnych opałów

CategoriesPrzemysł i technika

Jeżeli ktoś jeszcze nie zakupił opału na tegoroczną zimę, jest to absolutnie ostatni dzwonek. W najbliższym czasie ceny mogą pójść bardzo mocno w górę, a dostępność zmniejszyć się, z uwagi na ogromny wzrost popytu. Jest to charakterystyczne dla początku grudnia, ponieważ wtedy wszyscy spóźnialscy w jednym momencie usiłują zakupić węgiel, koks, pellet i inne rodzaje paliw stałych. Sprawdzamy ile kosztuje każdy z tych rodzajów opału. Czasami odpowiedni wybór może pozwolić nam zaoszczędzić nawet do tysiąca złotych w perspektywie całej zimy. Typowy kocioł zasypowy bądź z podajnikiem jest  wstanie spalać każdy z powyższych typów paliw, można więc dowolnie wybierać.

Węgiel kamienny i ekogroszek

Zacznijmy od zdecydowanie najpopularniejszego rodzaju opału w Polsce, a więc od węgla. Jego ceny mają naprawdę sporo rozrzut. Zależnie od wielkości, kaloryczności, sposobu przechowywania, a także marży każdego sprzedawcy, kwoty mogą zaczynać się od 500 zł za tonę, a kończyć nawet na 1500 zł. Tymczasem węgiel o ustalonej wielkości (małe bryłki), który nadaje się do spalania w kotłach z podajnikiem, a więc tzw. ekogroszek, kosztuje w okolicach 800 do 900 PLN za tonę.

Miał węglowy, koks oraz pellet

Zdecydowanie najtańszym, ale też najgorszym jakościowo opałem (wymagający specjalnego pieca do spalania), jest miał węglowy. Maksymalnie kosztuje 500 zł za tonę, jednak kupując duża ilość można liczyć na ceny nawet w okolicach 300 zł. Podobnie z resztą wygląda to, jeśli chodzi o węgiel czy ekogroszek Hurt pozwala nam zaoszczędzić do kilkuset złotych na każdej tonie, co daje naprawdę wymierne korzyści. Koks to opał droższy, trzeba liczyć się tutaj z wydatkiem rzędu 1300-1500 zł / 1t. Dobrym wyjściem z sytuacji może być też ekologiczny pellet, którego cena waha się w granicach 650-750 zł. Jest więc tańszy od ekogroszku, a można palić nim w zwykłym piecu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − dziewięć =