W jakich sytuacjach warto postawić na hartowanie powierzchniowe?

CategoriesPrzemysł i technika

Hartowanie to specjalistyczna obróbka metalu, która pozwala zwiększyć jego wytrzymałość, twardość, sprężystość, jak i odporność na ścieranie. Tego rodzaju usługi wykonują profesjonalne firmy. Oferta jednej z nich dostępna jest na niniejszej stronie inetrnetowej: https://hartomed.pl/. Dostępna jest tam usługa hartowania powierzchniowego. Na czym polega i kiedy znajduje zastosowanie?

Obróbka zewnętrznej warstwy

Hartowanie powierzchniowe to metoda, która polega na nagrzaniu powierzchni przedmiotu, czyli zewnętrznej jego warstwy, a nie środka. Znajduje zastosowanie tam, gdzie należy utwardzić fragmenty powierzchni przedmiotu w celu poprawy ich właściwości mechanicznych, eliminacji odkształceń, ryzyka pęknięć, a także do wzmocnienia pewnej części przedmiotów, np. wałków, rolek. Metodę można stosować niezależnie od cech pierwotnych materiałów. W związku z tym świetnie pasuje zarówno do metali długich, jak i masywnych czy odwrotnie.

Dla jakich przedmiotów metalowych najczęściej wykonywane jest hartowanie powierzchniowe? Najczęściej obróbka dotyczy kół łańcuchowych, kół zębatych, tarcz i wałków. To nie oznacza jednak, że nie można modyfikować bardziej skomplikowanych przedmiotów. Wiele firm decyduje się na obrabianie nietypowych kształtów, zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Podsumowując, hartowanie powierzchniowe pozwala zmienić kształt w zewnętrznej warstwie przedmiotu, nie wpływając na jego wewnętrzną strukturę. Przede wszystkim poprawiając jego podstawowe właściwości mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =