W jakich sytuacjach warto postawić na hartowanie powierzchniowe?

CategoriesPrzemysł i technika

Hartowanie to specjalistyczna obróbka metalu, która pozwala zwiększyć jego wytrzymałość, twardość, sprężystość, jak i odporność na ścieranie. Tego rodzaju usługi wykonują profesjonalne firmy. Oferta jednej z nich dostępna jest na niniejszej stronie inetrnetowej: https://hartomed.pl/. Dostępna jest tam usługa hartowania powierzchniowego. Na czym polega i kiedy znajduje zastosowanie?

Obróbka zewnętrznej warstwy

Hartowanie powierzchniowe to metoda, która polega na nagrzaniu powierzchni przedmiotu, czyli zewnętrznej jego warstwy, a nie środka. Znajduje zastosowanie tam, gdzie należy utwardzić fragmenty powierzchni przedmiotu w celu poprawy ich właściwości mechanicznych, eliminacji odkształceń, ryzyka pęknięć, a także do wzmocnienia pewnej części przedmiotów, np. wałków, rolek. Metodę można stosować niezależnie od cech pierwotnych materiałów. W związku z tym świetnie pasuje zarówno do metali długich, jak i masywnych czy odwrotnie.

Dla jakich przedmiotów metalowych najczęściej wykonywane jest hartowanie powierzchniowe? Najczęściej obróbka dotyczy kół łańcuchowych, kół zębatych, tarcz i wałków. To nie oznacza jednak, że nie można modyfikować bardziej skomplikowanych przedmiotów. Wiele firm decyduje się na obrabianie nietypowych kształtów, zgodnie z indywidualnym zamówieniem klienta. Podsumowując, hartowanie powierzchniowe pozwala zmienić kształt w zewnętrznej warstwie przedmiotu, nie wpływając na jego wewnętrzną strukturę. Przede wszystkim poprawiając jego podstawowe właściwości mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 10 =