Jak wygląda przegląd samochodu ciężarowego – kiedy warto się na niego zdecydować?

CategoriesPrzemysł i technika

Auta ciężarowe wykonują bardzo ciężką i pożyteczną pracę w ruchu drogowym. Nie sposób nie wspomnieć też o odpowiedzialności, jaka spoczywa zarówno na kierowcy jak i przewoźniku, który odpowiada za stan pojazdów w swojej flocie. Stąd właśnie wymagane są regularne i skrupulatne przeglądy samochodów flotowych. Pozwalają one wykryć wszelkie usterki, które mogłyby doprowadzić do groźnych sytuacji w ruchu drogowym. Nawet te mniej poważne, których efektem bywa zwykle jedynie przymusowy postój w trasie, powinny być wykryte i usunięte jak najszybciej.

Najważniejsze układy ciężarówki

Zarówno pojazdy solowe jak i zestawy ciągnik+naczepa (potocznie zwane TIR-ami) posiadają kilka niezmiernie ważnych układów. Jest to przede wszystkim pneumatyka, która odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy. Dzięki niej mogą działać hamulce, jest też odpowiedzialna za pracę miechów zawieszenia. Niezmiernie ważny jest układ ABS, który zapobiega blokowaniu się kół przy nagłym hamowaniu. System automatycznego ustalania pozycji zawieszenia również musi zostać dokładnie przejrzany. Na końcu zostaje układ kierowniczy, a także elektryka, zwłaszcza sprawność świateł w naczepie bądź przyczepie.

Jak często robić przeglądy?

Pojazd ciężarowy oraz naczepa bądź przyczepa musi przechodzić przeglądy techniczne raz na pół roku. Nie znaczy to jednak, że pojazdów nie należy doglądać na bieżąco. Przynajmniej raz w miesiącu, gdy auta są na placu, powinny zostać pobieżnie sprawdzone przez zatrudnionego mechanika. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek, jak np. nieszczelności pneumatyki, należy odwiedzić serwis TIR Gliwice są na szczęście jednym z miast, gdzie znalezienie takiej firmy nie jest żadnym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 17 =