Co można zrobić z wrakiem auta?

CategoriesPrzemysł i technika

Wiele osób będących w posiadaniu wraku samochodu osobowego zastanawia się, jak pozbyć się go w legalny sposób. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zezłomowanie maszyny w profesjonalnej stacji demontażu mającej stosowne uprawienia (zwanej potocznie szrotem). Wiąże się to co prawda z kilkoma formalnościami, ale jednocześnie gwarantuje całkowity brak problemów prawnych.

Pamiętajmy o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów

Za wrak uznawany jest powszechnie pojazd uszkodzony w znacznym stopniu, który nie nadaje się już do dalszej jazdy ani naprawy. Zazwyczaj nie posiada też tablic rejestracyjnych i aktualnych badań technicznych. W takiej sytuacji zezłomowanie jest jedyną sensowną opcją. Aby zrobić to skutecznie, należy samodzielnie dowieźć wrak do stacji demontażu, ewentualnie umówić się na jego odbiór ze wskazanego miejsca. Przy okazji trzeba przygotować kilka dokumentów – przede wszystkim dowód osobisty właściciela, dowód rejestracyjny pojazdu i jego kartę, a także umowę kupna-sprzedaży (ale tylko wtedy, gdy auto nie było na nas bezpośrednio przerejestrowane).

Po dokonaniu kasacji firma wydaje dwa papiery – specjalne zaświadczenie o demontażu oraz unieważnienie dowodu rejestracyjnego. Zadaniem osoby zlecającej złomowanie jest udanie się z tymi dokumentami do lokalnego wydziału komunikacji i złożenie tam wniosku o ostateczne wyrejestrowanie pojazdu. Dodajmy, że w momencie uzyskania decyzji pozytywnej następuje automatyczne zwolnienie z opłacania składek OC. Więcej informacji na temat kasacji można znaleźć na https://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − jeden =