Jak często przeprowadzać remonty jachtu?

CategoriesCzas wolny

Każda łódź, podobnie jak pojazdy lądowe, posiada części ulegające zużyciu. Jeśli więc chcemy, by każdy urlop spędzony na jachcie był udany, warto co jakiś czas przeprowadzić jego remont. Powinniśmy naprawić ewentualne uszkodzenia poszycia, silnika spalinowego, a przede wszystkim rozmaitych instalacji. To od nich bowiem zależy komfort i wygoda pływania łodzią. Sprawdzamy na co należy zwracać uwagę.

Instalacje pokładowe

Przede wszystkim należy przejrzeć wszystkie instalacje, które funkcjonują na pokładzie. Mowa o elektryce, rurociągach wodnych i gazowych, systemie dostarczania paliwa do silnika. Sprawdźmy napięcie akumulatorów oraz ładowania. Jeśli zabraknie nam prądu daleko od brzegu, będziemy mieli spore problemy. Następnie przejrzyjmy instalację gazową, wykorzystywaną do zasilania kuchni oraz ewentualnie podgrzewania wody bieżącej. Ważne elementy to butla, zawór redukujący ciśnienie, a także szczelność węży, rur i wszystkich połączeń. Skontrolujmy czy poprawnie działa elektryczna pompa do wody, która zasila umywalkę i kabinę prysznicową, jeśli taką posiadamy.

Systemy bezpieczeństwa

Jachty posiadające instalację gazową lub/i silnik spalinowy, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Przede wszystkim każde pomieszczenie zamknięte musi posiadać kratkę wentylacyjną, odprowadzającą nagromadzony dwutlenek węgla bądź spaliny. Przykład takiej kratki możemy zobaczyć na przykład na https://www.szopeneria.pl/pl/c/Kratki-wentylacyjne/589. Pamiętajmy o dobrym systemie przewietrzania maszynowni silnika spalinowego. W przypadku uszkodzeń mogą się tam bowiem gromadzić łatwopalne gazy, co stanowiłoby zagrożenie dla pływających jachtem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 2 =