Indeks glikemiczny klasyfikuje żywność pod względem tempa wchłaniania cukru do krwi. Produkty o wysokim indeksie ulegają szybkiemu trawieniu, co powoduje nagły wzrost, a później spadek poziomu cukru we krwi.
Skok tego typu sprawia, że organizm produkuje więcej insuliny, co w konsekwencji może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów.
Gdy spożywamy dużą ilość produktów o wysokim indeksie glikemicznym, w pewnym sensie szkodzimy własnemu zdrowiu, ponieważ taki nawyk może prowadzić do otyłości.
Na indeks glikemiczny (IG) żywności ma wpływ obecność błonnika pokarmowego, kwasów organicznych, ale też białka i tłuszczy. Produkty te wydłużają czas trawienia i wchłaniania węglowodanów. Istnieją specjalistyczne tabele, które przedstawiają zawartość IG w poszczególnych produktach. Wybierając przemyślane składniki o niskim IG do przygotowania posiłków mamy gwarancję, że dbamy o nasze zdrowie i sylwetkę jak najlepiej. Bywa to jednak bardzo pracochłonne, przez co niewielu może pozwolić sobie na samodzielne tworzenie takich wartościowych jadłospisów. W tym przypadku nieocenionym wsparciem okaże się dieta pudełkowa. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć tutaj: https://getfit.waw.pl