Producenci żywności nieustannie szukają skutecznych sposobów na pakowanie produktów bez ingerencji w ich właściwości (zarówno chemiczne, jak i fizyczne), a także bez konieczności stosowania dodatków w postaci sztucznych składników. Idealnie nadają się do tego specjalistyczne maszyny, takie jak choćby pakowarka próżniowa komorowa, urządzenie do pakowania na tackach czy sprzęty formująco-napełniająco-zgrzewające.
W zakładach produkujących żywność stosuje się przede wszystkim różnorodne maszyny próżniowe, działające w oparciu o technologię skompresowanej próżni. Pozwalają one na wyparcie z opakowania (najczęściej woreczka foliowego lub aluminiowego) powietrza i zamknięcie go za pomocą jednej z dwóch metod – albo zgrzewania w próżni, albo pakowania w atmosferze modyfikowanej (komora gazowa).
Dosyć często stosuje się także komory typu króćcowego, głównie do wyrobu specyficznych opakowań kartonowych wykorzystywanych w gastronomii (tzw. worek w kartonie, czyli bag-in-box). Ich działanie polega na tym, że dany wyrób jest najpierw obmywany gazem w opakowaniu jednostkowym, a później umieszczany w opakowaniach zbiorczych. Wysuwane króćce zainstalowane na trzpieniu odsysają z nich próżnię i zgrzewają w odpowiedniej temperaturze.
W zakładach produkcyjnych można też często zobaczyć takie urządzenie, jak maszyna do foliowania i pakowania produktów na tackach. W tym przypadku stosuje się gotowe formy (tacki i torebki), zakrywane za pomocą folii poprzez docisk w dużej temperaturze. Wysysanie powietrza odbywa się zawsze w tunelu zamykającym z dodatkiem odpowiedniej mieszaniny gazów. Poza tym, dosyć często są również wykorzystywane urządzenia formująco- napełniająco-zgrzewające – poziome (flow pack) oraz pionowe. Te pierwsze formują zazwyczaj torebki o zaokrąglonych kształtach, drugie zaś specyficzne rury z folii.