Częste usterki w zegarkach kwarcowych

CategoriesPrzemysł i technika

Wszystko co użytkujemy, z czasem może się zużyć. Tak samo jest w przypadku zegarków kwarcowych. Choć są solidne i wytrzymałe, również miewają mniejsze bądź większe usterki. Mogą być one spowodowane różnymi przyczynami.

Wyładowana bateria

Jedną z najczęstszych przyczyn usterek w zegarkach kwarcowych jest rozładowana bateria. Co ciekawe, czasem możemy doświadczyć tego w nowo kupionym zegarku, kiedy na przykład leżał niezabezpieczony w odpowiedni sposób przez dość długi czas w magazynie,  zanim został sprzedany. Pierwszą oznaką, że bateria wyczerpuje się jest to, że zegarek regularnie się spóźnia. Inną oznaką może być to, że wskazówka sekundowa przeskakuje o kilka pozycji na raz. 

Pozytywem całej sytuacji może być to, że wymiana baterii w zegarku kwarcowym nie kosztuje zbyt drogo. Można próbować wymienić ją samodzielnie, jednak najlepiej jeśli zrobi to zegarmistrz. Wtedy mamy pewność, że bateria została poprawnie wymieniona, a mechanizm nie zostanie w żaden sposób uszkodzony.

Zepsuty mechanizm

Bardziej poważnym problemem może być to, kiedy w zegarku uszkodzeniu ulegnie cały mechanizm kwarcowy. Wtedy koszty naprawy mogą być znacząco wyższe. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie nowego zegarka, warto ten uszkodzony oddać do fachowca. On oceni jak bardzo poważna jest usterka i oszacuje nam koszty naprawy. Wtedy podejmujemy decyzję, czy chcemy go naprawiać czy nie. Samodzielne naprawianie jest w tym przypadku bardzo trudne. To zadanie dla kogoś, kto bardzo dobrze zna mechanizmy kwarcowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 12 =