Zabezpieczenia budynku przed pożarem – co się przyda?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszelkie budynki użytkowe i mieszkalne są narażone na wystąpienie pożaru. Podstawą zapobiegania takim sytuacjom jest oczywiście sprawna i dobrze zamontowana instalacja elektryczna, gazowa albo grzewcza (koniecznie przez fachowca), którą należy poddawać okresowym przeglądom. Oprócz tego na etapie budowy danego obiektu niezbędne jest wykorzystywanie niepalnych materiałów budowlanych i specjalnych rozwiązań, takich jak choćby płyty ogniochronne. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się również różne urządzenia przeciwpożarowe, takie jak np. prądownice wodne. 

Gaśnice to nie wszystko

Zabezpieczenia przeciwpożarowe obejmują cały szereg rozwiązań technicznych, odpowiedzialnych za niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia. We wszystkich obiektach powinny się znajdować przede wszystkim gaśnice – głównie typu ABC (do gaszenia zarówno ciał stałych, jak i cieczy i gazów) oraz F (do tłuszczów i oleju). W budynkach przemysłowych montowane są też często specjalne natryski, służące do ochrony stalowych elementów konstrukcyjnych. Oprócz tego warto się zastanowić nad czujnikiem dymu oraz miernikiem gazu.

Ten ostatni sprzęt skutecznie wykrywa wysokie stężenie dwutlenku węgla, metanu, butanu, siarkowodoru czy amoniaku w powietrzu (w zależności od modelu), informując nas o tym fakcie za pomocą sygnału optycznego oraz dźwiękowego. Powinien on być używany szczególnie w tych budynkach, w których znajduje się instalacja gazowa albo kominek. Inne często stosowane rozwiązania to m.in: zaawansowane systemy detekcji dymu, systemy oddymiania, automatyczne detektory gazów, zraszacze, instalacje zalewowe, awaryjne oświetlenie (przydatne w momencie ewakuacji) oraz specjalne drzwi przeciwpożarowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koszulki z zabawnymi napisami – gdzie taką kupić?
Koszulki z zabawnymi napisami – gdzie taką kupić?
Wszyscy lubimy dostawać prezenty. Wiele osób lubi także prezenty rozdawać, obdarowywać swoich bliskich, rodzinę i przyjaciół. Nie tylko w dniu […]
Gdzie możemy kupić materiały potrzebne nam do budowy domu?
Gdzie możemy kupić materiały potrzebne nam do budowy domu?
Teraz, gdy masz już podstawowe pojęcie o tym, co wiąże się z budową domu, czas zacząć myśleć o tym, skąd […]
Dlaczego warto inwestować w oświetlenie typu LED?
Dlaczego warto inwestować w oświetlenie typu LED?
Oświetlenie działające w oparciu o technologię LED ma już niemal sto lat, ale dopiero od niedawna powszechnie gości w domach […]
Ostatnie wpisy
Polecamy