Wentylacja a klimatyzacja

CategoriesPrzemysł i technika

Czy wentylacja i klimatyzacja to terminy oznaczające to samo? A może to zupełnie dwie różne rzeczy? Mnóstwo ludzi myli te dwie kwestie, dlatego w dzisiejszym poradniku rozstrzygniemy co jest czym. Na jakiej zasadzie działa wentylacja pomieszczeń domowych, a także jak może ją wspomóc system klimatyzacji? Jakie są możliwe sposoby integracji tych dwóch systemów, które często wykorzystywane są w przemyśle?

Wymiana powietrza

Wentylacja obejmuj samą kwestię wymiany powietrza w pomieszczeniu. Dzieli się na kilka rodzajów: grawitacyjną, mechaniczną, nawiewną, wywiewną, a także z rekuperacją. W większości domów i mieszkań mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną, gdzie odbywa się ona samorzutnie dzięki różnicom w gęstości powietrza i jego temperaturze. Czasami dodatkowo stosowane są wyciągi, co sprawia że mówimy o wentylacji mechanicznej. W przemyśle stosowane są pozostałe rodzaje.

Obniżenie temperatury

Klimatyzacja natomiast jej systemem, który może współdziałać z wentylacją, lub też pracować całkowicie oddzielnie. Na przykład typowy klimatyzator mieszkaniowy, zamontowany w jednym z pomieszczeń, po prostu obniża w nim temperaturę. Wentylacja działa całkowicie niezależnie od niego. Natomiast w przedsiębiorstwach, gdzie często mamy wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją, klimatyzacja zintegrowana jest z głównym modułem mieszania i wymiany powietrza. Systemy takie wykonywane są przez profesjonalne firmy. Mają one bardzo szerokie możliwości jeśli chodzi o przygotowanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń, a także odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego. Na https://sgklima.pl/wentylacja/ można sprawdzić przykładową ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 2 =