Na jakie różnice we właściwościach opon warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Opony to bardzo ważny element każdego pojazdu. Dzięki nim samochód może poruszać się płynnie i bez przeszkód przemierzać kilometry nawet na najbardziej wymagającej nawierzchni. Oczywiście pod warunkiem, że opony są dobrze dobrane i właściwie wywiążą się ze swojego zadania. Na jakie właściwości i różnice pomiędzy danymi parametrami powinniśmy zwrócić uwagę, aby dobrze wybrać opony? 

Wybór opon – istotne parametry i właściwości

Na samym początku należy odpowiednio dobrać rozmiar opony, czego dokonuje się według zaleceń producenta umieszczonych w książce serwisowej danego pojazdu. Następnie konieczne jest sprawdzenie etykiety opony, na której znajdziemy trzy ważne cechy każdego jednego ogumienia. Przykładowo każda nowa opona Continental posiada na sobie naklejkę z informacjami na temat tych właściwości, które dla każdej opony mogą być różne. Pierwszą jest opór toczenia, związany ze spalaniem. Określa ona zatem ergonomiczność opony, a jej najwyższy stopień oznaczony jest literą A. Następna to przyczepność na mokrej nawierzchni, czyli różnica między najkrótszą i najdłuższą drogą hamowania, określana klasami A oraz F. Ostatnią właściwością jest hałas wytwarzany przez oponę podczas użytku, podawany w decybelach.

Różnice w podanych właściwościach mogą znacząco wpływać na komfort użytkowania opon, jak i ich trwałość. Dlatego tak ważne jest dobranie ich do konkretnych potrzeb. Należy pamiętać, że każdy ogumienie, takie jak np. opony Firestone, czy te pochodzące od innego producenta, będą różnić się między sobą modelami nawet, gdy pochodzą z tej samej firmy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koszule flanelowe – z czym je nosić?
Koszule flanelowe – z czym je nosić?
Wpadła Ci w ręce koszula flanelowa i nie wiesz, co możesz do niej ubrać? Nic nie szkodzi, bo mamy dla […]
Usługi logistyczne dla e-commerce – dlczego warto z nich skorzystać?
Usługi logistyczne dla e-commerce – dlczego warto z nich skorzystać?
Startując z własnym biznesem internetowym, zazwyczaj jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkim sami. Firma jednak z czasem się rozwija, klientów […]
W jakich branżach może się przydać outsourcing IT?
W jakich branżach może się przydać outsourcing IT?
Outsourcing IT polecany jest głównie firmom, które nie planują inwestowania pieniędzy w tworzenie własnego działu IT. Należą do nich zarówno […]
Ostatnie wpisy
Polecamy