Rodzaje uchwytów meblowych

CategoriesDom i wnętrze

Jednym z podstawowych elementów większości mebli jest uchwyt. Pozwala on przede wszystkim na swobodne otwieranie drzwiczek oraz szuflad, a także stanowi istotne dopełnienie ogólnego designu. Nierzadko nawet w znacznym stopniu dodaje danej konstrukcji charakteru. Na rynku są dostępne uchwyty zróżnicowane zarówno pod względem materiału wykonania (stal, drewno, mosiądz itp.), jak i wykończenia, stylistyki czy sposobu mocowania. 

Wybór jest zaskakująco duży

Najbardziej popularnym rodzajem uchwytu jest tzw. jednopunktowa gałka w kształcie kuli. Może mieć różny rozmiar – w sklepach znajdziemy modele całkiem małe (maksymalnie do 2 cm średnicy), średnie (2-4 cm) oraz duże (powyżej 4 cm). Te ostatnie charakteryzują się zazwyczaj odważnym designem i wysokim komfortem w użytkowaniu. Liczną kategorię stanowią ponadto wersje podłużne, które są wyjątkowo uniwersalne. Oferują możliwość bezproblemowego ciągnięcia, pchania czy podparcia, a najdłuższe egzemplarze nadają się idealnie do tego, aby powiesić na nich ręcznik, ściereczkę kuchenną lub parasol. Mocowane są nie tylko w poziomie, ale również w pionie i skosie.

Z całą pewnością na uwagę zasługują też uchwyty wpuszczane, składające się z dwóch elementów – detalu wklejanego do wewnątrz mebla i dekoracyjnego znacznika zlokalizowanego na froncie. Ich zdecydowaną zaletą jest niemal całkowicie płaska powierzchnia, dzięki czemu perfekcyjnie sprawdzają się przy drzwiczkach przesuwnych i wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na wypukły model. Wyróżniamy jeszcze uchwyty typu T-bar (w kształcie literki T), krawędziowe oraz muszlowe (inaczej miskowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 14 =