Jak samodzielnie zamontować drzwi?

CategoriesDom i wnętrze

Samodzielny montaż drzwi to jest z tych zadań podczas remontu, które wydają się być bardzo trudne. Można poprosić o pomoc fachowców, jednak jeśli chcemy ograniczyć koszty możemy sami zająć się montażem. Po odpowiednim przygotowaniu, z pomocą kilku prostych narzędzi na pewno nam się uda. 

Etapy montażu drzwi

Aby dobrze zamontować drzwi, powinniśmy zacząć od dokładnego pomiaru. O ile wysokość jest zwykle standardowa, o tyle szerokości drzwi bywają bardzo różne. Równie ważne jest odpowiednie dopasowanie ościeżnicy, czyli framugi. To dzięki niej wnęka drzwiowa będzie elegancko obramowana a cała konstrukcja stanie się stabilna. Kupując drzwi, najlepiej jest zdecydować się na komplet ościeżnica plus skrzydło drzwiowe. W ten sposób będziemy mieli pewność, że całość będzie dopasowana.

Kolejny etap to demontaż starej ościeżnicy i zamontowanie nowej. Ościeżnice drewniane mogą być regulowane lub stałe. Te pierwsze można dostosować do szerokości framugi, drugie są dopasowane do określonego rozmiaru. Ze względu na częste drobne różnice w wymiarach, łatwiej jest zamontować ościeżnicę regulowaną. Przyda nam się do tego dobra wiertarka, poziomica, kątownik, śrubokręt oraz pianka montażowa i silikon.

Potrzebne będą również kołki rozporowe. Dopiero po odpowiednim montażu i uszczelnieniu ościeżnicy należy dopasować skrzydło drzwiowe. Cały montaż może nam zająć nawet kilka godzin, dlatego warto zarezerwować sobie na to więcej czasu. Późniejsza satysfakcja z samodzielnego montażu drzwi na pewno zrekompensuje nam poniesiony trud. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − trzy =