O czym pamiętać, wystawiając fakturę?

CategoriesBiznes i marketing

Prowadzenie firmy wiąże się z wystawianiem dużej ilości faktur. Są one obowiązkowe podczas każdej transakcji między podmiotami gospodarczymi (innymi firmami), a także gdy kontrahentem jest osoba fizyczna – na jej wyraźne żądanie. Wystawiając fakturę należy zapamiętać, że jest to dokument o mocy urzędowej i nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy, podczas jego wypełniania. Jeżeli robimy to ręcznie, koniecznie zapamiętajmy kilka najważniejszych danych o naszej firmie, dzięki czemu praca będzie znacznie szybsza.

Co musi zawierać faktura?

Dokument rozpoczyna się od określenia rodzaju. Może to być bowiem zwykła faktura, oraz wersja VAT. W tym drugim przypadku nabywca, jeśli jest to inna firma, będzie miał podstawę do odliczenia podatku. Na samej górze powinny być wypisane daty wystawienia, a także realizacji usługi bądź dostarczenia towaru. Poniżej wpisujemy dane sprzedawcy oraz nabywcy, nie zapominając o takich informacjach jak numer NIP. Jeśli zapomnimy wpisać tego numeru bądź pomylimy się, taka faktura będzie z mocy prawa nieważna.

Dalsze informacje w dokumencie

Następnie należy wyszczególnić rodzaj oraz ilość sprzedanego towaru bądź wykonanych usług. Wypełniamy następujące pola: wartość netto, stawka VAT, kwota VAT, wartość brutto. Na dole musi znaleźć się informacja czy faktura jest do opłacenia, bądź czy jest już zapłacona, a jeśli tak – należy wyszczególnić rodzaj płatności. Pozostaje już tylko pole do podpisu dla nas i naszego kontrahenta. Nie można zapomnieć o generowaniu pliku JPK, który służy w późniejszym czasie do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Ten krok jest absolutnie kluczowy, jeśli posiadamy oprogramowanie do fakturowania, pliki JPK będą generowane przez nie automatycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × trzy =