Jak dobrać wielkość zbiornika na szambo

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu powstają ścieki, które muszą być regularnie odprowadzane. Jednym z często wykorzystywanych rozwiązań w tym zakresie jest budowa szamba z betonu lub zakup gotowego, szczelnego zbiornika. Wiele osób zainteresowanych taką konstrukcją zadaje sobie jednak pytanie – jak dobrać szambo? Musi być ono bowiem idealnie dopasowane pod względem pojemności do liczby domowników, co gwarantuje tańszą eksploatację oraz mniej kłopotliwego opróżniania.

Największe znaczenie ma ilość zużywanej wody

Nieczystości powinny być gromadzone w bezodpływowym szambie betonowym maksymalnie przez okres 14 dni (a najlepiej 10), ponieważ po tym czasie rozpoczyna się proces fermentacji, któremu towarzyszy wydzielanie szkodliwego dla środowiska metanu. Aby obliczyć pożądaną pojemność zbiornika, musimy wiedzieć, ile dokładnie ścieków wytwarza każdego dnia nasze gospodarstwo domowe. Ich ilość wynosi zazwyczaj około 90% ilości zużywanej wody. Przeciętnie jedna osoba zużywa mniej więcej 150 litrów wody na dobę, czyli w przypadku czteroosobowej rodziny (dwoje rodziców i dwoje dzieci) jest to 600 litrów. Tę wartość należy pomnożyć przez czas przebywania nieczystości w zbiorniku. Przyjmując, że jest to 14 dni, ostateczny wynik działania wynosi 8400 litrów. Tym samym potrzebujemy szamba o objętości użytkowej 8,4 m³.

Można też zdecydować się na nieco większą konstrukcję (np. 10 m³) w celu ograniczenia do minimum ryzyka przewyższenia przez ścieki wysokości miejsca wylotu rury kanalizacyjnej. Jeśli interesują nas perfekcyjnie wykonane i zróżnicowane pod względem wielkości szamba betonowe Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy firmę mającą je w swojej ofercie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy bycie rolnikiem to dobry sposób na życie?
Czy bycie rolnikiem to dobry sposób na życie?
Rolnictwo to praktyka uprawiania ziemi w celu uzyskania żywności, włókien i innych produktów rolnych. Obejmuje ona wszystkie te czynności, od […]
Przesyłki paletowe – w jakich sytuacjach mogą się okazać strzałem w dziesiątkę
Przesyłki paletowe – w jakich sytuacjach mogą się okazać strzałem w dziesiątkę
Przesyłki paletowe służą do przewożenia tych towarów, które są większe niż standardowe przesyłki. Paleta znacznie ułatwia transport tego rodzaju ładunków. […]
Jak brzmią najistotniejsze wymagania PPOŻ i BHP dla budynku?
Jak brzmią najistotniejsze wymagania PPOŻ i BHP dla budynku?
W życiu nie ma nic na stałe i wie o tym każdy, kto choć raz miał do czynienia z jakimś […]
Ostatnie wpisy
Polecamy