Porządek jak w ogrodzie francuskim

CategoriesCzas wolny

Głównymi cechami ogrodu w stylu francuskim są: symetria roślin, sztuczna architektura, porządek i elegancja. Francuski ogród to precyzyjnie przystrzyżony trawnik, żywopłot ukształtowany najczęściej z bukszpanu, łączący się w eleganckie geometryczne wzory, doskonale uformowane bryły roślin z wypełnieniami z roślin kwitnących (np. róże, begonie, aksamitki czy pelargonie), ład i porządek w każdym detalu. Styl regularnego ogrodu francuskiego wywodzi się z Francji XVIII wieku i inspirowany był stylem ogrodów włoskich, które tworzono jako dopełnienie dworów i pałaców. Ludwik XVI rozpropagował styl ogrodu francuskiego, tworząc ogród w Wersalu, który stał się wzorem i symbolem ogrodu całkowicie kontrolowanego przez człowieka. Taki styl bardzo szybko rozpowszechnił się wśród możnowładców francuskich i stopniowo stał się modny w całej Europie tamtego okresu.

Utrzymanie francuskiego ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stylu francuskim wymaga dużych nakładów finansowych i konieczności systematycznej pielęgnacji. Rośliny mają tendencję do wymykania się spod kontroli, dlatego konieczne są regularne prace polegające na ciągłym przycinaniu i formowaniu ich w odpowiednie bryły, aby nie zburzyć wymyślonej formy całości ogrodu.

Projektowanie ogrodów Kraków poleca ogród w stylu francuskim właścicielom małych powierzchni wokół domu – wykorzystanie charakterystycznych dla ogrodu francuskiego, różnych zakrętów i wywijasów uformowanych z żywopłotu oraz zastosowanie odmiennej wysokości krzewów daje wrażenie optycznego powiększenia ogrodu. Istotą ogrodu francuskiego jest dobrze wypielęgnowany trawnik – trawa z rolki Kraków stworzy gęstą, trwałą murawę w każdym zakątku ogrodu. Stwórz więc swój mały Wersal za oknem i ciesz się harmonią własnego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 2 =