Haftowanie – tkaniny kanwy i aidy, jak je wykorzystujemy?

CategoriesCzas wolny

Haft to sztuka zdobienia tkaniny za pomocą igły i nici. Tkanina aida to rodzaj płótna hafciarskiego wykonanego z bawełny lub lnu. Stosuje się ją w hafcie krzyżykowym, ale nie tylko.

Tkaniny kanwa i aida, co możemy o nich powiedzieć?

Kanwa jest najpowszechniejszym rodzajem tkaniny używanej do haftu. Wykonana jest z bawełny lub lnu i jest bardzo gładka i delikatna w fakturze. Płótno ma lekki połysk, co ułatwia liczenie ściegów podczas pracy. Dzieje się tak dlatego, że otwory w tkaninie są większe niż w innych rodzajach tkanin. Możesz również łatwiej zobaczyć przez nią, gdy liczysz ściegi lub śledzisz wzór.

Aida z kolei to tkanina zwykle wykonana z bawełny lub lnu i ma mniejsze otwory niż płótno. Ma również mniejszą rozciągliwość niż płótno, co sprawia, że trudniej się z nią pracuje podczas wykonywania prac liczonych, takich jak haft krzyżykowy – https://www.coricamo.pl/332-kanwy-aidy-metraz czy węzły francuskie. Jednak nadal możesz uzyskać ciekawe efekty, jeśli używasz tego typu tkaniny, ponieważ jest ona niezwykle uniwersalna w hafcie.

Jak ich używać?

Aby używać tych tkanin, potrzebujesz obręczy do haftu lub ramki. Obręcz do haftu wygląda jak okrągła rama wykonana z drutu, która utrzymuje tkaninę napiętą podczas szycia na niej.

Umieść tkaninę wewnątrz obręczy, wciskając ją w dół do jednej strony obręczy, tak aby obie strony spotkały się w punkcie centralnym. Górna część tkaniny powinna lekko zwisać z każdej strony, tak aby po naciśnięciu na jedną stronę, ścisnęła się razem, aż obie strony spotkają się w punkcie centralnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =