Remont kojarzy nam się przeważnie z uniedogodnieniami oraz dużymi kosztami, lecz raz na jakiś czas jest oczywiście konieczny. Jak zadbać o to by przebiegał stosunkowo sprawnie i co może nam się przydać w jego trakcie?
Na samym wstępie warto ocenić, jak gruntowny zamierzamy przeprowadzić remont i czy będzie on uwzględniał duże zmiany we wszystkich pomieszczeniach, czy może jedynie w niektórych, a inne będą wymagały tylko odświeżenia. Warto skonstruować zakres robót (listę prac do wykonania) i ocenić, które z nich ewentualnie jesteśmy w stanie wykonać sami, a do których nieodzowne będzie wynajęcie fachowców. Na tej podstawie tworzy się także wstępny kosztorys, który pomaga uniknąć potem nadspodziewanie dużego obciążenia budżetu. Zależnie od tego czy niektóre prace będziemy wykonywać sami, decydujemy się także na zakup potrzebnych do tego narzędzi. W przypadku wynajęcia ekipy remontowej czekają nas natomiast wydatki związane jedynie z materiałami oraz oczywiście pokrycie robocizny.
Przy okazji gruntownego remontu przeważnie dochodzi także do wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Prace te zlecane są fachowcom i przeważnie są oni przygotowani we własnym zakresie, więc konieczne jest pokrycie jedynie kosztów takiego działania. Przy okazji można jednak pokusić się o zakup nowego oświetlenia, dlatego przydać się mogą chociażby nowe lampy. Możemy dobrać je według własnego stylu i będziemy także zabezpieczeni na wypadek, gdyby stare oświetlenie zostało uszkodzone podczas prac, co może się przydarzyć.
Przy większych remontach jest to przeważnie jeden z głównych punktów, bowiem powierzchnia ulega eksploatacji, a poza tym raz na jakiś czas po prostu chcemy także odświeżenia wyglądu naszej podłogi. Do tych prac lepiej wynająć raczej profesjonalną ekipę, choć niektórzy czują się dość komfortowo w samodzielnym układaniu choćby płytek. Bez względu na to na co się zdecydujemy trzeba się zaopatrzyć w zaprawy wyrównujące i gruntujące, a także w fugę, które posłużą do przygotowania podłoża. Oczywiście najważniejszym materiałem, który będzie potrzebny są nowe płytki do łazienek czy kuchni oraz panele do podłóg w pokojach dziennych. Do układania płytek nieodzowny będzie także przeznaczony do nich klej. Decydując się na wymianę podłóg warto pamiętać także o zakupieniu listw PCV (np. na https://sklep.grupamagnum.eu/listwy-pcv-biale/plaskowniki-z-uszczelk), by zamontować je już po ułożeniu paneli.
Jest to czynność, którą często robimy na własną rękę i która wielu osobom sprawia wręcz przyjemność. W takim przypadku oczywiście należy się zaopatrzyć w wybrane według naszych preferencji farby i przyrządy do malowania (wałki, pędzle). Zatrudniony fachowiec będzie posiadał swoje przyrządy, lecz wciąż trzeba mu zagwarantować odpowiednią ilość wybranej przez nas farby. Bez względu na to czy malowania dokonujemy sami czy z pomocą, przydadzą się także elementy do zabezpieczenia podłóg, mebli oraz okien czy drzwi. Przeznaczone są do tego przede wszystkim specjalne folie – mocniejsze i bardziej wytrzymałe w przypadku podłóg czy okien, natomiast lżejsze w kontekście mebli, które trzeba jedynie uchronić przed zachlapaniem. Czasem zamiast folii do zabezpieczeń może posłużyć także tektura. Do mocowania folii przydaje się specjalna taśma malarska, dzięki której możemy też zabezpieczyć takie elementy jak włączniki, gniazdka elektryczne, framugi drzwi czy ramy okienne.
Poza pracami typowo budowlano-wykończeniowymi, przy okazji gruntownego remontu decydujemy się też często na przemeblowanie. Może oznaczać zarówno całkowitą, jak i częściową wymianę mebli oraz zmiany w układzie całego pokoju. Decydując się na takie zmiany dobrze jest rozplanować to sobie wizualnie, by nie okazało się, że pozostaną duże połacie gołej ściany czy niezagospodarowane fragmenty pomieszczeń. Puste przestrzenie można łatwo uzupełnić kolejnymi użytecznymi meblami, a puste ściany zapełnić nowymi obrazami czy stylowymi lustrami. Przy okazji takich prac dobrze zaopatrzyć się wcześniej w uniwersalne kołki fischer, dzięki którym bez problemu będziemy mogli zamontować różne meble, rzeczy czy sprzęty na różnych powierzchniach. Remont jest też okazją do odświeżenia wyglądu mieszkania i nadania mu nowego klimatu poprzez wymianę dekoracji. Nadanie takiego nowego stylu sprawi przyjemność zarówno samym domownikom, jak i zaskoczy gości, dając im też jasny sygnał, iż w domostwie zaszły duże zmiany.
By uniknąć stresu związanego z gruntownym remontem, a przynajmniej maksymalnie go ograniczyć, dobrze jest punkt po punkcie zaplanować wszystkie prace i ustalić, które z nich wykonamy sami, a do których potrzebna będzie pomoc. Zależnie od tego dobieramy materiały oraz szacujemy wydatki związane z ich zakupem oraz ewentualną robocizną. Zawsze warto się zaopatrzyć także w uniwersalne przedmioty, które ułatwią zabezpieczenie niektórych elementów lub powierzchni, czy ułatwią późniejsze prace dekoracyjne. Zastosowanie się do tych zasad pozwoli na utrzymanie się w budżecie i przeprowadzenie remontu, z którego na pewno będziemy potem zadowoleni.