Co powinien posiadać magazyn?

CategoriesBiznes i marketing

Magazyn to miejsce znajdujące się w niemal każdym zakładzie produkcyjnym. Służy przede wszystkim do przechowywania towarów, które zostały wytworzone, ale dopiero czekają na transport do klienta lub sklepu. O wyposażeniu tego specyficznego miejsca decyduje głównie branża, w jakiej funkcjonuje właściciel lub najemca, a także towar, jaki jest tam gromadzony.

Regały i wyposażenie ruchome to podstawa

W zdecydowanej większości magazynów podstawowym elementem wyposażenia są regały metalowe lub stalowe, na których składuje się towary. Są to specjalne, wzmocnione konstrukcje, którym niestraszne nawet bardzo ciężkie czy nietypowe pod względem kształtu wyroby. W nieco mniejszych magazynach funkcję regałów mogą pełnić także meble, pojemniki lub skrzynie, wykorzystywane ponadto do przewożenia towarów.

Oprócz omawianych do tej pory konstrukcji w magazynie musi się też znaleźć wyposażenie ruchome, służące do transportowania produktów z miejsca na miejsce. Podstawowym sprzętem jest wózek widłowy, którym doskonale przewozi się palety. Wyróżniamy dwa główne rodzaje tego typu urządzeń – ręczne oraz mechaniczne, nazywane powszechnie paleciakami.

Poza tym na wyposażeniu magazynów powinny być wagi, czytniki numerów seryjnych i kodów kreskowych, drukarki etykiet oraz ochronne plomby. Jeśli chodzi o te ostatnie produkty, to stosuje się przede wszystkim plomby naklejkowe i plastikowe, w zależności od branży i rodzaju towaru. Należy dodać, że w każdym miejscu służącym do gromadzenia dóbr konieczne jest również wydzielenie trzech stref – roboczej, socjalnej (szatnie oraz kantyny) i biurowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 3 =