Aby poznać tajniki powstawania peruk, musimy cofnąć się w czasie aż do starożytnego Egiptu, gdzie zakładano je głównie ze względów estetycznych. Przez kolejne wieki stały się rozwiązaniem dla osób wstydzących się braku włosów. Pełny rozkwit mody na peruki przypada na wiek XVIII, kiedy stały się synonimem bogactwa właściciela. Współcześnie peruka pełni rolę nie tylko estetyczną, ale co ważne leczniczą. Poprawia samopoczucie i podnosi samoocenę osób, które utraciły włosy w wyniku różnych schorzeń.
Peruki naturalne wykonane są z naturalnego włosa. Minimalna długość jaką można ściąć to 25 cm. Przed ścięciem włos nie może być po zabiegu rozjaśniania. Ręczne utkanie peruki jest bardzo pracochłonne i wymagające skupienia. Za pomocą szydełka włos wplata się w siatkę co sprawia, że brak jest widocznych połączeń. A sama peruka jest lekka w noszeniu i trudno ją rozpoznać. Jeżeli myślisz o peruce z grzywką to nic prostszego. Możesz włos obciąć czy zmienić przedziałek. Peruki są również produkowane maszynowo. Z tego względu ich cena będzie niższa na rynku. Zdarza się, że taka peruka ma ograniczone warianty stylizacji.
Oferta na peruki syntetyczne jest bardzo bogata. Wyglądem nie odbiegają od włosów naturalnych, można je dowolnie modelować. Ich różnorodność sprawia, że nadają się nie tylko na co dzień, ale będą też doskonałym uzupełnieniem przebrania na zabawę.