Prąd daje nam mnóstwo możliwości i korzyści, potrafi być jednak bardzo niebezpieczny. Dlatego w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej czy przemysłowych, konieczne jest stosowanie urządzeń zapewniających bezpieczeństwo. Tyczy się to zarówno czynności serwisowych, jak i normalnego użytkowania. W dzisiejszym poradniku dowiemy się jakie elementy stosowane są w powyższym celu najczęściej.
Na wejściu instalacji do każdego budynku znajduje się tak zwana rozdzielnica. Prąd dopływa do niej jednym, grubym przewodem, a następnie zostaje rozprowadzony cieńszymi kablami do wszystkich odbiorników. Każdy obwód posiada swój wyłącznik nadprądowy, który zabezpiecza go przed zwarciami i przeciążeniami. Ważne, by w każdej rozdzielnicy znalazł się także rozłącznik izolacyjny RBK 1 bądź innego typu. Jego zadaniem jest stworzenie bezpiecznych warunków do serwisowania instalacji, dając monterowi absolutną pewność, że na przewodach nie będzie znajdowało się śmiertelne napięcie elektryczne.
W halach fabrycznych możemy znaleźć różne dodatkowe urządzenia, takie jak choćby specjalne złącza wielopinowe. Podłącza się nimi do instalacji rozmaite maszyny, które wymagają oprócz zasilania elektrycznego także np. obwodów telemetrycznych bądź kabli danych. Umożliwiają zasilanie urządzeń, których pobór mocy to maksymalnie 16 A. Pozwalają na błyskawiczne podłączanie i odłączanie, co ma znaczenie dla tych maszyn, które są często przenoszone. Więcej informacji na ich temat ww. złącz znaleźć na https://hazbi.com/pl/c/Zlacza-wielopinowe/2222456.