Od kilku lat bardzo popularne stało się kajakarstwo. W Polsce za pierwotnego kajakarza uważa się Zygmunta Glogera, jako pierwszy przebył trasę po Wiśle, Bugu, Niemnie i Biebrzy w 1872 roku. Jest to sport, który kiedyś był środkiem transportu, a obecnie wielu ludzi uprawia go rekreacyjnie lub wyczynowo – jako dyscyplina wodna. Zawodowi wioślarze mają pełne doświadczenie w przygotowaniu się do spływów kajakowych. Początkujący natomiast powinni zasięgnąć wiedzy, co jest potrzebne, na co muszą być przygotowani podczas takiego wyjazdu turystycznego https://kajaki-domaszk.pl/pilica-granica-trzebiocha/.
Podczas spływu kajakowego najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Co zrobić, aby zapewnić je sobie i swoim bliskim? Wszyscy uczestnicy muszą mieć na sobie kamizelki asekuracyjne, bowiem w razie upadku do wody dana osoba utrzyma się na powierzchni. Jest to bezwzględnie obowiązkowy element wyposażenia każdego kajakarza. Na sam początek poleca się pływanie kajakiem, co najmniej dwuosobowym. W każdym sporcie wodnym zabrania się zbliżania do wody będąc pod wpływem alkoholu, tak jest również w tym przypadku. Należy bacznie obserwować trasę i brać pod uwagę pojawienie się naturalnych przeszkód (kamieni, kłód itd.). W takim przypadku – pierwsza grupa powinna poinformować inne osoby o prawdopodobnym niebezpieczeństwie.
Bardzo istotne jest sterowanie kajakiem. Trzeba przestrzegać pewnych zasad, aby kajak się nie wywrócił. W zasięgu swoich dłoni należy mieć dostępne wiosło. Wsiadać należy uciskając tylną część kokpitu i wsuwając delikatnie nogi, należy usiąść na środku siedzenia. Przy wysiadaniu czynności należy powtórzyć, lecz w odwrotnej kolejności.
Płynąc kajakiem nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów i wszystko musi być wykonywane delikatnie i rozważnie. Należy dbać o to, aby kajak nie chwiał się na boki, a środek ciężkości był równomiernie rozłożony. Kajakarstwo to zdecydowanie imponująca i satysfakcjonująca dyscyplina sportowa. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć komplikacji i nieszczęśliwych wypadków.