Przygotowujemy ściany do malowania

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Malowanie ścian jest uznawane za jedną z łatwiejszych czynności w budownictwie. I choć rzeczywiście samo wybranie i nałożenie farby na ścianę nie jest trudne i pracochłonne, to przed tym należy odpowiednio się przygotować. Jeżeli początkowe kroki zostaną pominięte (zwłaszcza gdy ściana była malowana już kilka razy), to nawet najbardziej odporna farba nie będzie dobrze się prezentować i szybko odpadnie. Dlatego tak ważne jest wykonanie kilku czynności, które sprawią, że ściana będzie odpowiednio przygotowana do malowania i obędzie się bez przykrych niespodzianek oraz koniecznych poprawek.

Jakie czynności należy wykonać przed malowaniem ścian? 

Przed malowaniem należy przygotować pomieszczenie. Przede wszystkim chodzi o zakrycie lub wyniesienie mebli, dywanów oraz ozdób, którym grozi pobrudzenie farbą. Na tym etapie warto również zakleić taśmą malarską gniazdka, listwy na podłogach czy łączenia ścian z sufitem, żeby niczego nie ochlapać. Te sprzęty, których nie można wynieść z pokoju, powinno postawić się na środku (aby podczas malowania mieć dostęp do wszystkich ścian) oraz przykryć folią. Przed malowaniem warto również porównać sobie różne farby i sprawdzić, która z nich będzie najlepszą opcją. 

Samo przygotowanie do malowania można podzielić na trzy etapy:

Usunięcie starych warstw farby, wypełnienie ubytków i wyrównanie powierzchni – ten trzy czynności składają się na pierwszy etap, którzy dobrze przygotuje ścianę do malowania. Samo usunięcie starych warstw nie jest trudne, ale pochłania sporo czasu, dlatego warto nieco zwilżyć ścianę i dopiero wtedy pozbyć się starych elementów farby. Wypełnianie ubytków i wyrównanie powierzchni jest ważne, ponieważ bez tego nałożona farba nie będzie wyglądać estetycznie i szybciej odpryśnie. 

Mycie ścian – kolejny ważny krok, dzięki któremu powierzchnia pod malowanie jest czysta, co przekłada się na lepszą przyczepność wybranej farby. Do oczyszczenia ściany można wykorzystać samą wodę lub specjalne mydło malarskie. 

Gruntowanie – to ostatni etap przed właściwym malowaniem. Na oczyszczone ściany nakłada się warstwę gruntu, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności farby oraz ostateczne wyrównanie powierzchni. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką pościel kupić?
Jaką pościel kupić?
Urządzenie własnej sypialni zajmować może zainteresowanym osobom wiele czasu. Ważne jest jednak to, aby skutecznie dobrać pościel do własnego łóżka, […]
Jakie narzędzia mogą się podczas remontu mieszkania?
Jakie narzędzia mogą się podczas remontu mieszkania?
Remont domu lub mieszkania to skomplikowany proces, obejmujący wiele różnorodnych czynności. Aby przejść przez niego w miarę szybko i sprawnie, […]
Certyfikacja iso 22000 – wszystko co powinieneś wiedzieć
Certyfikacja iso 22000 – wszystko co powinieneś wiedzieć
Jeśli chcesz zapewnić najwyższy poziom zarządzania bezpieczeństwem żywności, powinieneś rozważyć uzyskanie przez Twoją firmę certyfikatu ISO 22000. Certyfikat ten stanowi […]
Ostatnie wpisy
Polecamy