Przygotowujemy ściany do malowania

CategoriesBudowanie

Malowanie ścian jest uznawane za jedną z łatwiejszych czynności w budownictwie. I choć rzeczywiście samo wybranie i nałożenie farby na ścianę nie jest trudne i pracochłonne, to przed tym należy odpowiednio się przygotować. Jeżeli początkowe kroki zostaną pominięte (zwłaszcza gdy ściana była malowana już kilka razy), to nawet najbardziej odporna farba nie będzie dobrze się prezentować i szybko odpadnie. Dlatego tak ważne jest wykonanie kilku czynności, które sprawią, że ściana będzie odpowiednio przygotowana do malowania i obędzie się bez przykrych niespodzianek oraz koniecznych poprawek.

Jakie czynności należy wykonać przed malowaniem ścian? 

Przed malowaniem należy przygotować pomieszczenie. Przede wszystkim chodzi o zakrycie lub wyniesienie mebli, dywanów oraz ozdób, którym grozi pobrudzenie farbą. Na tym etapie warto również zakleić taśmą malarską gniazdka, listwy na podłogach czy łączenia ścian z sufitem, żeby niczego nie ochlapać. Te sprzęty, których nie można wynieść z pokoju, powinno postawić się na środku (aby podczas malowania mieć dostęp do wszystkich ścian) oraz przykryć folią. Przed malowaniem warto również porównać sobie różne farby i sprawdzić, która z nich będzie najlepszą opcją. 

Samo przygotowanie do malowania można podzielić na trzy etapy:

Usunięcie starych warstw farby, wypełnienie ubytków i wyrównanie powierzchni – ten trzy czynności składają się na pierwszy etap, którzy dobrze przygotuje ścianę do malowania. Samo usunięcie starych warstw nie jest trudne, ale pochłania sporo czasu, dlatego warto nieco zwilżyć ścianę i dopiero wtedy pozbyć się starych elementów farby. Wypełnianie ubytków i wyrównanie powierzchni jest ważne, ponieważ bez tego nałożona farba nie będzie wyglądać estetycznie i szybciej odpryśnie. 

Mycie ścian – kolejny ważny krok, dzięki któremu powierzchnia pod malowanie jest czysta, co przekłada się na lepszą przyczepność wybranej farby. Do oczyszczenia ściany można wykorzystać samą wodę lub specjalne mydło malarskie. 

Gruntowanie – to ostatni etap przed właściwym malowaniem. Na oczyszczone ściany nakłada się warstwę gruntu, którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności farby oraz ostateczne wyrównanie powierzchni. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − dwa =