Odszkodowanie za błędy lekarskie – jak je uzyskać?

CategoriesŻycie i człowiek

Błędy medyczne niestety się zdarzają i choć nie ma sposobu na całkowite ich wyeliminowanie, istnieją kroki, które można podjąć, aby się przed nimi chronić i mieć pewność, że jeśli jeden z nich wystąpi, uzyskasz pomoc i odszkodowanie.

Jak uzyskać odszkodowanie za błędy medyczne?

Pozew o błąd medyczny to powództwo cywilne wniesione przeciwko lekarzowi, który dopuścił się aktu zaniedbania lub niewłaściwego postępowania podczas leczenia pacjenta. Zaniedbanie jest definiowane jako brak zapewnienia rozsądnego standardu opieki nad pacjentem, co powoduje szkody lub krzywdę dla pacjenta.

Pierwszym krokiem do uzyskania odszkodowania za błąd medyczny jest kontakt z prawnikiem, takim jak  https://www.bemwspolnicy.pl/prawo-medyczne/ – specjaliści znający się na prawie medycznym. Doświadczony prawnik pomoże Ci złożyć sprawę i będzie reprezentował Cię podczas postępowania.

Następnym krokiem jest zebranie wszystkich dowodów i złożenie ich w sądzie. Obejmuje to informacje o zdarzeniu, wszelkich świadków i zdjęcia obrażeń (jeśli dotyczy).

Prawnik określi również, jak duże odszkodowanie powinieneś otrzymać w oparciu o takie czynniki jak:

  • jak poważny był błąd
  • jaki rodzaj błędu został popełniony
  • ile pieniędzy straciłeś z powodu obrażeń, leczenia lub utraty zarobków.

Rodzaje błędów medycznych

Jeśli chodzi o rodzaje błędów medycznych, możemy wyróżnić następujące:

  • Nieprawidłowa diagnoza – lekarz nieprawidłowo diagnozuje Twój stan i leczy Cię na chorobę, która nie istnieje lub nie leczy choroby, która jest obecna.
  • Nieprawidłowe leczenie – lekarz nie leczy prawidłowo schorzenia i powoduje dalsze szkody dla zdrowia lub samopoczucia pacjenta.
  • Brak diagnozy – lekarz nie diagnozuje choroby lub stanu, który mógłby być leczony, gdyby został wykryty odpowiednio wcześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 2 =