Stopa, choć przez większość czasu ukryta w bucie lub skarpecie, narażona jest na różnego rodzaju choroby równie często, co każda inna część ciała. Jakie z nich należą do najczęściej występujących?
Grzybica stóp występuje zazwyczaj wtedy, gdy stopa narażona jest na bytowanie w ciepłych, wilgotnych warunkach, które są wprost stworzone do rozwoju bakterii. Szczególnie uważnym należy być na basenie, podczas wycierania stóp po kąpieli czy zbyt długiego przetrzymywania stóp w obuwiu bez możliwości wentylacji. Aby tego uniknąć, warto dbać o przestrzeń między palcami, nie doprowadzając do nadmiernej wilgoci w tym obszarze oraz regularnie zmieniać skarpetki, buty czy pończochy.
Haluksy oznaczają deformację w obrębie stawu śródstopno- paliczkowego największego palca, co wyraźnie widać jako wystające zgrubienie w tym obszarze. Dotyka nawet 2-4% całej populacji. Duży procent posiada aż dwustronną deformację, niektórym przydarza się ona tylko z jednej strony. Nierzadko zmianom towarzyszy ból, a stan zapalny wiąże się z zaczerwienieniem i pieczeniem. Choroba wymaga stosowania specjalistycznych wkładek i obuwia, a często jeśli mowa o haluksach operacja jest konieczna. Choroba jest ponadto uwarunkowana genetycznie, a na jej rozwój wpływa noszenie wysokich obcasów.
Przyczyną tych powszechnie występujących zmian w obrębie skóry stóp jest tarcie między kośćmi a powierzchnią buta. Ich pojawienie się jest wskazaniem do wizyty lekarskiej. Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne w Warszawie albo buty często rozwiązują problem.